INNE

Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej 2019. 100-lecie PKOl

100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego

W warszawskiej Hali EXPO XXI odbyło się Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej 2019.

Polski Komitet Olimpijski obchodzi swoje 100-lecie.
Na uroczystości pojawili się m.in. prezydent Andrzej Duda, Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

– To był rok wspaniałych sukcesów polskiego sportu – mówił o 2018 r. Prezydent podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej, wymieniając m.in. serię dokonań Kamila Stocha, który „zdobył niemalże wszystko, co było do zdobycia” oraz triumf siatkarzy w mistrzostwach świata, którzy – jak podkreślił Andrzej Duda – potwierdzili prawdziwą światową hegemonię.

– Z całego serca za to wszystko dziękuję. Za poświęcenie, za trud, za ból – zwrócił się do sportowców Prezydent, zaznaczając, że są jednymi z tych, którzy „w najpiękniejszy możliwy sposób budują dumę z Polski, z naszych biało-czerwonych barw”

Andrzej Duda w swoim wystąpieniu przypomniał, że rok 2019 jest specjalny, bo to rok stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– To czas podsumowań, rozpatrywania sukcesów, ale przede wszystkim czas dumy: z osiągnięć sportowców, z wszystkich tych, którzy przez te sto lat pracowali dla polskiego sportu i mu służyli.

Andrzej Duda pogratulował także laureatom wręczanej podczas sobotniej imprezy Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego.

Statuetkę sportowca roku zdobył Kamil Stoch. Trenerem roku ogłoszono Jakuba Urbana, zaś Drużyną Roku została reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn.

Prezydent wspomniał zmarłą 29 czerwca 2018 roku Ireną Szewińską. – Kiedy patrzymy na te sto lat z obecnej perspektywy to tym, kogo najbardziej brakuje jest z całą pewnością Mmistrzyni Stulecia – nieodżałowana, wspaniała, wielka Irena Szewińska.

Na początku uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w minionym roku największej gwiazdy polskiego sportu Ireny Szewińskiej, siedmiokrotnej medalistki igrzysk olimpijskich, wiceprezesa PKOl i członkini MKOl, odznaczonej Orderem Orła Białego, a także innych postaci zasłużonych dla ruchu olimpijskiego i polskiego sportu, które odeszły w ostatnich 12 miesiącach.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button