RÓŻNOŚCI

Nowe mundury dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Umundurowanie SG

Zakończyły się dostawy nowych mundurów dla funkcjonariuszy z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej i dla funkcjonariuszy SG, którzy wyjeżdżają na misje poza granice Polski.

Już w styczniu mundury trafią do funkcjonariuszy.

Nowe umundurowanie to przede wszystkim kolejne unowocześnienia zarówno w kwestii zastosowanych tkanin, jak i w projektach poszczególnych elementów umundurowania. Dzięki tym rozwiązaniom umundurowanie będzie bardziej funkcjonalne, dostosowane do konkretnych zadań funkcjonariuszy SG w różnych warunkach pogodowych i terenowych. Nowe mundury to również odpowiedź na uwagi i oczekiwania, zgłaszane przez funkcjonariuszy SG. Wprowadzenie nowych elementów umundurowania poprzedziły wcześniejsze, wielomiesięczne testy.

Nowe mundury to:

• UBIÓR REALIZACYJNY – mundur dla funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań (WZD SG), przeznaczony do wykonywania działań specjalnych – bojowych w terenie zurbanizowanym. Mundur ma zapewnić bezpieczeństwo podczas zatrzymań, z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia i uzbrojenia, szczególnie niebezpiecznych przestępców. Został zaprojektowany, tak aby był kompatybilny wraz z całym wyposażeniem WZD dedykowanym do działań bojowych, w tym ze sprzętem wysokościowym – alpinistycznym. Mundur w kolorze oliwkowym został wykonany z tkaniny trudnopalnej, ze wzmocnieniami okolic kolan i łokci. Kieszenie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły skryć dedykowany sprzęt. Mundur zapewni komfort w czasie służby i swobodę ruchów. Spodnie i bluza zostały wyposażone w kaptur ochronny, umożliwiający zakładanie go na hełm. Zestaw jest uzupełniony o koszulo-bluzę realizacyjną typu combat-shirt, która może być zakładana pod kamizelkę kuloodporną i używana w okresie letnim.

Nowy mundur funkcjonariuszy SG (fot. KGSG)

• UBIÓR SPECJALNY – mundur dla funkcjonariuszy WZD SG do wykonywania działań specjalnych w terenie, który ma im zapewnić maskowanie oraz możliwość wykonywania skrytych podejść i obserwacji, a także bezpieczeństwo podczas zatrzymań z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia i uzbrojenia. Został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny wraz z całym wyposażeniem WZD dedykowanym do działań bojowych, w tym ze sprzętem wysokościowym – alpinistycznym. Mundur został wykonany w kamuflażu SG 14, reaktywnym w świetle Infrared (noktowizji). Dodatkowo został zabezpieczony środkiem odstraszającym kleszcze. Podobnie jak w ubiorze realizacyjnym, zestaw został uzupełniony koszulo-bluzą realizacyjną typu combat-shirt.

Nowy mundur funkcjonariuszy SG (fot. KGSG)

Kolejnymi przedmiotami umundurowania, dedykowanymi funkcjonariuszom WZD, są kurtka specjalna z podpinką, kapelusz z moskitierą oraz czapka tupu baseball.

Funkcjonariusze delegowani do pełnienia służby poza granicami państwa wyposażani będą z kolei w nowe kurtki i ubrania na złą pogodę, oliwkowe koszulki (t-shirt), koszulo-bluzy specjalne typu combat-shirt, kapelusze z moskitierą i czapki tupu baseball.

Całość umundurowania ma zapewnić bezpieczeństwo w czasie służby, swobodę ruchów oraz komfort w różnych, trudnych warunkach pogodowych i terenowych.

Wprowadzone w mundurach zmiany konstrukcyjne oraz różnego rodzaju nowe rozwiązania technologiczne wpłyną na zwiększenie komfortu użytkowania i funkcjonalności odzieży podczas wykonywania czynności służbowych przez funkcjonariuszy SG. Uwzględnione zostały zarówno uwagi, które zebrano podczas przeprowadzanych ankiet, jak i przekazane przez użytkowników na spotkaniach z funkcjonariuszami formacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button