CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Nowe monety NBP: złotówka gdańska Augusta III i Kościół Mariacki

„Historia Monety Polskiej – złotówka gdańska Augusta III”, „700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie” oraz „Odkryj Polskę – Kościół Mariacki”

16 czerwca 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł z serii „Historia Monety Polskiej – złotówka gdańska Augusta III”.

Historia Monety Polskiej – złotówka gdańska Augusta III (fot. NBP)

Epoka saska to okres upadku polskiej monety. Praktycznie rzecz biorąc, monet wówczas w Rzeczypospolitej nie bito. Jeszcze bowiem w 1685 roku sejm podjął uchwałę o zamknięciu mennic. Nie znaczy to jednak, że nie ma monet noszących imiona i tytuły obu królów z dynastii saskiej – Augusta II (1697–1733) i jego syna Augusta III (1733–1763). Monety takie były przez tych władców emitowane, ale na terenie Saksonii. […] Zakaz działalności menniczej w Rzeczypospolitej nie obejmował Prus Królewskich. Spośród bitych tam monet Augusta III będzie nas interesować pięknie wykonana gdańska złotówka (gulden) na stopę pruską o nominale 30 groszy z 1762 roku. Na awersie ma ona ukoronowane popiersie króla zwrócone w prawo, z Orderem Złotego Runa na szyi. […] Na rewersie umieszczono wielki herb Gdańska – pisze Stanisław Suchodolski w folderze emisyjnym.

Historia Monety Polskiej – złotówka gdańska Augusta III, 20 zł, awers (fot. NBP)

Na awersie nowej monety pamiątkowej głównym elementem jest rewers wyżej opisanej złotówki gdańskiej z 1762 roku z herbem miasta. Obok występuje okrągła metryczka z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W tle widzimy wzór z płaszcza koronacyjnego Augusta III dobrze korelujący z ozdobami herbu Gdańska.

Historia Monety Polskiej – złotówka gdańska Augusta III, 20 zł, rewers (fot. NBP)

Na rewersie umieszczono awers tejże złotówki z portretem królewskim. Tłem zaś jest laserowy poddruk fragmentu planu Warszawy z 1762 roku.

Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 12 000 sztuk, jej cena wynosi 180 zł brutto.

Nowe monety NBP: „700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie” oraz „Odkryj Polskę – Kościół Mariacki”

Odkryj Polskę – Kościół Mariacki (fot. NBP)

22 maja 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie monety: srebrną kolekcjonerską o nominale 50 zł „700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie” ze szklaną wstawką oraz monetę okolicznościową w standardzie obiegowym o nominale 5 zł z serii Odkryj Polskę „Kościół Mariacki”.

W 2020 roku przypada 700-lecie konsekracji gotyckiego kościoła Mariackiego w Krakowie. Jego historia sięga lat dwudziestych XIII wieku. Według Jana Długosza pierwszy kościół parafialny został tu ufundowany w latach 1221–1222 przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, który ustanowił parafię, przenosząc ją z kościoła św. Trójcy oddanego przybyłym do Krakowa braciom dominikanom. W latach 1290–1300 wzniesiono, częściowo na jego fundamentach, nowy kościół w stylu wczesnogotyckim, poświęcony w 1320 roku przez biskupa Nankera. Przez kolejne stulecia budynek był wielokrotnie przebudowywany. (…) W latach 1477–1489 świątynia Mariacka wzbogaciła się o ołtarz wielki, arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku dłuta mistrza Wita Stwosza. Poliptyk (pentaptyk) został poświęcony Matce Boskiej i Jej roli w dziele zbawienia Mesjasza, Jej Syna, Jezusa. (…) U schyłku XIX wieku pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego przeprowadzono kolejną kompleksową restaurację świątyni. Jan Matejko zaprojektował wówczas dekorację malarską w prezbiterium, przy której wykonaniu pracowali m.in. Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. (…) Ostatnia gruntowna renowacja wnętrza świątyni została przeprowadzona na przełomie XX i XXI wieku. Obecnie trwają prace konserwatorskie przy ołtarzu Wita Stwosza i instrumentarium organowym – pisze Katarzyna Pakuła-Major w folderze emisyjnym.

700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie, 50 zł, awers (fot. NBP)

Awers monety srebrnej przedstawia z prawej strony fragment okna z prezbiterium z kościoła Mariackiego w Krakowie z kolorowym witrażem przedstawiającym w górnej części maswerk późnogotycki z motywami roślinnymi oraz u dołu ukazującym postacie Józefa i Marii, ofiarowujących Dzieciątko Jezus w świątyni; pośrodku wizerunek postaci z predelli ołtarza Wita Stwosza wyobrażający drzewo Jessego.

700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie, 50 zł, rewers (fot. NBP)

Rewers monety przedstawia z prawej strony wizerunek kościoła Mariackiego w Krakowie, z lewej strony kolorowy witraż.

Odkryj Polskę – Kościół Mariacki, 5 zł, rewers (fot. NBP)

W przypadku monety srebrnej została zastosowana technika dodatkowa w postaci szklanej wstawki (witraż).

Rewers monety o nominale 5 zł przedstawia widok fasady kościoła Mariackiego w Krakowie od strony południowo-wschodniej.

Srebrna moneta o nominale 50 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 6 000 sztuk, jej cena wynosi 830 zł brutto.

Okolicznościowa pięciozłotowa moneta w standardzie obiegowym wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 200 000 sztuk.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button