POLSKA

Nowe miasta w Polsce od stycznia 2021 roku. Lista

10 nowych miast w Polsce

Od 1 stycznia 2021 r. na mapie administracyjnej Polski będziemy mieli 10 nowych miast.

Lista miast w naszym kraju wzrośnie do 954.

ZOBACZ TAKŻE: Powstanie 10 nowych miast w Polsce. Jest projekt

Nowe miasta w Polsce od 2021 roku

1. Kamieniec Ząbkowicki – w gminie Kamieniec Ząbkowicki, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim,

2. Goraj – w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim,

3. Kamionka – w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim,

4. Sochocin – w gminie Sochocin, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim,

5. Solec nad Wisłą – w gminie Solec nad Wisłą, w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim,

6. Wiskitki – w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim,

7. Dubiecko – w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim,

8. Wodzisław – w gminie Wodzisław, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim,

9. Budzyń – w gminie Budzyń, w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim,

10. Koźminek – w gminie Koźminek, w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim.

O status miasta ubiegały się trzy miejscowości: Szreńsk (województwo mazowieckie), Skarbimierz-Osiedle (województwo opolskie) oraz Wydminy (województwo warmińsko-mazurskie). Rada Ministrów nie poparła ich wniosków.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości wręczenia aktów nadania statusu miasta:

„Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach nadania praw miejskich nowym miejscowościom, udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. W kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebrane jeszcze po powstaniu styczniowym.

To akt sprawiedliwości dziejowej, wśród nowych miast są takie miejscowości jak Kamieniec Ząbkowicki, który już na mapie Polski istnieje ok. 1000 lat. Cieszę się, że dziś w ten sposób udało się zwieńczyć wysiłki wójta i mieszkańców.

Cieszę się, że wraz z tą zmianą statusu miejscowości nadany zostanie pewien impuls rozwojowy, ta zmiana ma czemuś służyć. Charakter tych miejscowości był przecież miejski, niezależnie od liczby mieszkańców.

To historia, tradycje, aspiracje i charakter urbanistyczny powinien decydować, jaki ma być status miejscowości i jakie mają być wraz z nim perspektywy.

Życzę mieszkańcom tych miejscowości, które wkrótce staną się nowymi miastami, żeby w to nowe 10-lecie, weszły z impetem, odwagą, optymizmem i wykorzystały to jako swój nowy impuls rozwojowy.

Jestem przekonany, że wraz z nadaniem praw miejskich przyjdą nowe inwestycje i lepsze perspektywy dla mieszkańców tych miejscowości.

Cieszę się, że wraz z tą zmianą statusu miejscowości nadany zostanie pewien impuls rozwojowy, ta zmiana ma czemuś służyć. Charakter tych miejscowości był przecież miejski niezależnie od liczby mieszkańców.”

Ciekawostki o nowych miastach:

Kamieniec Ząbkowicki (powiat ząbkowicki, woj. dolnośląskie) – miejscowość z ważnymi połączeniami kolejowymi. Przecinają się tu m.in. trasy linii Wrocław – Międzylesie oraz Legnica – Katowice. Kamieniec Ząbkowicki liczy ponad 4500 mieszkańców.

Goraj (powiat biłgorajski, woj. lubelskie) – posiadał prawa miejskie w latach 1398-1869. Zmiana będzie przywróceniem praw utraconych po powstaniu styczniowym. W Goraju mieszka mniej niż 1 tys. mieszkańców. Sercem Goraja jest odnowiony w 2010 r. rynek. Miejscowość może stać się jednym najmniejszych miast Polski.

Kamionka (powiat lubartowski, woj. lubelskie) – zamieszkiwana przez blisko 2 tys. mieszkańców. Utraciła  prawa miejskie w wyniku represji carskich. Posiadała je w latach 1458-1869. W centrum znajduje się rynek. Cechy funkcjonalno-przestrzenne Kamionki nadają jej miejskiego charakteru.

Sochocin (powiat płoński, północna cześć woj. mazowieckiego) – posiadał prawa miejskie w latach 1385-1869 r. W centrum miejscowości znajduje się rynek, zrewitalizowany w latach 2009-2010, a także kościół parafialny oraz park. W Sochocinie mieszka blisko 2 tys. mieszkańców.

Solec nad Wisłą (powiat lipski, woj. mazowieckie) – miejscowość wyróżnia się nienaruszoną, oryginalną strukturą topograficzną zabudowy, która istnieje co najmniej od schyłku XVIII w. Do zabytków Solca nad Wisłą należą m.in.: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiony w XIV w., kościół cmentarny p.w. św. Barbary z XII w., dom drewniany z końca XVIII w. czy zespół klasztorny reformatorów wzniesiony w 1626 r. Przez miejscowość przebiega wiele oznakowanych szlaków rowerowych. W Solcu mieszka mniej niż 1 tys. osób.

Wiskitki (powiat żyrardowski, woj. mazowieckie) – położone przy autostradzie A2 Wiskitki są kolejną miejscowością, gdzie przywracane są prawa miejskie. Wiskitki miały status miasta w latach 1595 –   1869.  Do zabytków Wiskitek wpisanych do rejestru zabytków należą m.in.: zespół kościelny Wszystkich Świętych i Św. Stanisława z XVI-XIX wieku, szkoła murowana z połowy XIX wieku, budynek koszar wojskowych powstały ok. 1900 r. oraz zespół młyna motorowego z ok. 1912 r. Miejscowość liczy ok. 1,5 tys. osób.

Dubiecko (powiat przemyski, woj. podkarpackie) – ponownie odzyska prawa miejskie utracone w wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych. Dubiecko był miastem w okresie 1407 r. – 1934 r. Zamieszkiwana przez ok. 900 mieszkańców miejscowość słynie z położonego nad Sanem Zespołu Zamkowo-Parkowego z zamkiem z XVI wieku, w którym urodził się w 1735 r. Ignacy Krasicki.

Wodzisław (powiat jędrzejowski,  woj. świętokrzyskie) – kolejna miejscowość, która straciła prawa miejskie w 1869 r. Po raz pierwszy uzyskała je w 1366 r. W centrum Wodzisławia znajduje się zrewitalizowany rynek, od którego rozchodzą się ulice z historyczną, zwartą zabudową. Miejscowość liczy ponad 1 tys. mieszkańców. Przez miejscowość przebiega droga ekspresowa S7.

Budzyń (powiat chodzieski, woj. wielkopolskie) – zamieszkiwane przez ok. 5 tys. mieszkańców. Jest  dawnym miastem królewskim. Proces lokacji miejskiej Budzynia rozpoczął się w pierwszej połowie XV wieku. Król Władysław IV Waza w 1641 r. potwierdził prawa miejskie Budzynia oraz jego herb. Status miasta Budzyń utracił w 1934 r.

Koźminek (powiat kaliski, woj. wielkopolskie) – posiadał prawa miejskie od XIV w. (lokacja na prawie niemieckim). W wyniku represji carskich Koźminek utracił status miasta w 1870 r. W miejscowości znajdują się zabytkowe obiekty. To m.in. Kościół parafialny pw. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, z przełomu XV i XVI w., kaplica ewangelicka z 1903 r. ze szkołą parafialną i mieszkaniem Kantora oraz dwór wzniesiony w XVIII w.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button