CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

NASA. Załoga SpaceX wróciła na Ziemię. Kapsuła Dragon wodowała w Zatoce Meksykańskiej

SpaceX Crew Dragon

Astronauci NASA bezpiecznie wodowali po pierwszym komercyjnym locie załogi na stację kosmiczną.

Dwóch astronautów NASA wylądowało bezpiecznie w Zatoce Meksykańskiej w niedzielę, 2 sierpnia po raz pierwszy w komercyjnie zbudowanym i obsługiwanym przez załogę amerykańską statku kosmicznym. Wrócili z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby zakończyć lot testowy, który wyznacza nową erę w lotach kosmicznych z ludźmi na pokładzie.

Robert Behnken i Douglas Hurley na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (fot. NASA)

SpaceX Crew Dragon, z załogą Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem, wodował w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Pensacola na Florydzie o godz. 14:48 (czasu lokalnego).

Kapsuła wleciała w atmosferę ziemską z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Na skutek tarcia zewnętrzną cześć kapsuły ogrzewa do temperatury 1600 stopni Celsjusza. Statek pokryty jest osłoną termiczną.

Następnie Dragon otworzył cztery spadochrony, które zmniejszyły jego prędkość opadania.

SpaceX Crew Dragon Endeavour. Kapsuła Dragon wodowała w Zatoce Meksykańskiej (fot. NASA/Bill Ingalls)

„Witaj w domu, Rob i Doug! Gratulacje dla zespołów NASA i SpaceX za niesamowitą pracę nad umożliwieniem tego lotu testowego ”- powiedział administrator NASA Jim Bridenstine. „To świadectwo tego, co możemy osiągnąć, pracując razem, aby zrobić coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe. Partnerzy są kluczem do tego, jak pójdziemy dalej niż kiedykolwiek wcześniej i podejmiemy kolejne kroki w śmiałych misjach na Księżyc i Marsa”.

Powrót Behnkena i Hurleya był pierwszym wodowaniem dla amerykańskich astronautów od czasu, gdy Thomas Stafford, Vance Brand i Donald „Deke” Slayton wylądowali na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Hawajów 24 lipca 1975 r., kończąc projekt testowy Apollo-Soyuz.

Lot testowy NASA SpaceX Demo-2 wystartował 30 maja z Kennedy Space Center na Florydzie. Po dotarciu na orbitę Behnken i Hurley nazwali swój statek kosmiczny Crew Dragon „Endeavour” w hołdzie dla pierwszego promu kosmicznego, w którym każdy astronauta chciał przebywać na jego pokładzie.

Robert Behnken i Douglas Hurley po otwarciu kapsuły (fot. NASA)

Prawie 19 godzin później Crew Dragon zadokował do przedniego portu modułu „Harmony” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przez 62 dni astronauci przebywali na pokładzie stacji. Duet ten spędził 64 dni, w tym na orbicie, ukończył 1024 okrążenia wokół Ziemi i przebył 27 147 284 mil.

Astronauci poświęcili ponad 100 godzin na wsparcie badań w orbitującym laboratorium.

Behnken odbył cztery spacery kosmiczne na pokładzie stacji kosmicznej z dowódcą ekspedycji 63 i kolegą z NASA, Chrisem Cassidy’m.

Behnken i Hurley dołączyli do wysłanej statkiem Sojuz trzyosobowej załogi złożonej z Amwerykanina (Chris Cassidy) i dwóch rosyjskich kosmonautów (Anatoly Ivanishin i Ivan Vagner).

Behnken spędził w sumie 61 godzin i 10 minut na spacerach kosmicznych, zajmując trzecie miejsce w rankingu jako astronauta z USA, za Lopez-Alegrią i Andrew Feustelem oraz czwartym w historii.

Lot testowy Demo-2 jest częścią programu załogi komercyjnej NASA, który współpracował z amerykańskim przemysłem lotniczym w celu wystrzelenia astronautów na amerykańskich rakietach i statkach kosmicznych z amerykańskiej ziemi do stacji kosmicznej po raz pierwszy od 2011 r. To ostatni lot testowy SpaceX, który dostarczył danych na temat wydajności rakiety Falcon 9, statku kosmicznego Crew Dragon i systemów naziemnych, a także operacji na orbicie, dokowania i wodowania.

SpaceX przygotowuje sprzęt do pierwszej misji rotacyjnej, nazwanej Crew-1, jeszcze w tym roku. Ta misja miałaby nastąpić po uzyskaniu certyfikatu NASA, co ma zająć około sześciu tygodni.

Celem programu Commercial Crew NASA jest bezpieczny, niezawodny i opłacalny transport do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mogłoby to zapewnić dodatkowy czas na badania i zwiększyć możliwości odkryć na pokładzie testowym do eksploracji Księżyca i Marsa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button