CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

NASA – Misja Mars 2020. Panoramiczny widok w wysokiej rozdzielczości na Czerwonej Planecie

Łazik Perseverance na Marsie

Łazik Perseverance należący do NASA wysłał zdjęcie w wysokiej rozdzielczości wokół swojego „nowego domu”, tj. Jezero Crater.

Jest to pierwsza panorama o wysokiej rozdzielczości z lądowania na Czerwonej Planecie 18 lutego.

Mars. Panoramiczny widok w wysokiej rozdzielczości na Czerwonej Planecie (fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS/ASU)

Mastcam-Z to system dwóch kamer wyposażony w funkcję zoomu, która pozwala kamerom na powiększanie, ustawianie ostrości i robienie filmów w wysokiej rozdzielczości, a także panoramicznych kolorowych i trójwymiarowych obrazów powierzchni Marsa. Dzięki tej możliwości astrobiolog-robot może przeprowadzić szczegółowe badanie zarówno bliskich, jak i odległych obiektów.

Tutaj można powiększyć panoramę:


Kamery pomogą naukowcom ocenić historię geologiczną i warunki atmosferyczne krateru Jezero oraz pomogą w identyfikacji skał i osadów, którym warto przyjrzeć się bliżej. Kamery pomogą także zespołowi misji określić, które skały łazik powinien pobrać i zebrać, aby w przyszłości wrócić z nimi na Ziemię.

Mars. Obręcz krateru (fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS/ASU)

Nowo opublikowana panorama, złożona jest ze 142 zdjęć, ukazuje w oddali brzeg krateru i ścianę klifu starożytnej delty rzeki. System kamer może pokazać szczegóły tak małe, jak 0,1 do 0,2 cala (3 do 5 milimetrów) w pobliżu łazika i 6,5 do 10 stóp (2 do 3 metrów) na odległych zboczach wzdłuż horyzontu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button