POLSKA

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolska

27 grudnia 2021 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – największego zwycięskiego polskiego zrywu niepodległościowego.

Decyzją Sejmu z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 27 grudnia ustanowiono świętem państwowym.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania

23 listopada br. prezydent Andrzej Duda podpisał jednomyślnie przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość popisania ustawy odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar. Właśnie z okna tego hotelu w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło wybuch powstania.

Apel do prezydenta RP o ustanowienie rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym został zainicjowany m.in. przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Łącznie podpisało się pod nim osiem tysięcy osób. We wrześniu apel trafił do Prezydenta, który wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie. 1 października ustawę przyjął Sejm głosami wszystkich obecnych na sali posłów, 28 października ustawa została jednogłośnie przyjęta przez Senat RP.

Cześć Pamięci Wielkopolskim Bohaterom!

„Bez ich spontanicznej decyzji, poświęcenia i heroizmu Wielkopolska byłaby jeszcze jedną niemiecką prowincją. Z głębi naszych polskich serc składamy podziękowania od naszego pokolenia, które dzięki odwadze Powstańców, może żyć w polskiej Wielkopolsce. Tegoroczne podziękowania są wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem obchodzimy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” – tymi słowami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przywołał pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, którzy zgodnie sięgnęli po broń, by wywalczyć o wolną Polskę.

Wydarzenia związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Największym wydarzeniem towarzyszącym obchodom 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego będzie koncert „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.

Od godz. 12.30, pod Pomnikiem Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się piknik historyczny – „Obozowisko powstańcze”. O godz. 15.00 rozdawane będą powstańcze flagi, a o 16.40 rozbłysną race. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego w godz. 10.00-18.00 zobaczyć będzie można wystawę czasową „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”. W Sali Kinowej prezentowane będą filmy, przedstawiające historię powstania, a także materiały edukacyjne dla dzieci.

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na wystawę wielkopolskich murali. W ramach projektu powstała ogólnopolska galeria fotografii. Zdjęcia prezentujące wyjątkowe murale oglądać można na wiatach przystankowych m.in. Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Szczecina oraz Trójmiasta i Aglomeracji Śląskiej. Wystawa potrwa do 7 stycznia 2022 r.

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ofensywa otrzymała dyplomatyczne wsparcie w Paryżu. 16 lutego 1919 r. w Trewirze został podpisany układ z Niemcami, który objął również front wielkopolski, zaś Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej, jednak front wielkopolski został ostatecznie zlikwidowany dopiero w marcu 1920 r.

Tegoroczne obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zbiegają się z jubileuszem 80. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego. Od końca I wojny światowej wspierał on na arenie międzynarodowej walkę Polaków o odzyskanie niepodległości. To jego wystąpienie podczas wizyty w Poznaniu 26 grudnia stało się punktem zapalnym do podjęcia walki o wolność. Wielkopolanie przygotowywali się do niej starannie przez lata. Działania niepodległościowe początkowo objęły Poznań, a następnie całą Wielkopolskę, decydując ostatecznie o włączeniu jej w granice ojczyzny.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button