RÓŻNOŚCI

Narodowe Czytanie w pociągu IC Żeromski

Narodowe Czytanie 2018

Podczas przejazdu pasażerowie i obsługa pociągu będą wspólne czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Narodowego Czytania, akcji organizowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej.

8 września 2018 r. (sobota), pociąg IC Żeromski

Kraków Główny (7:07) – Olsztyn Główny (14:45)

Wspólne czytanie „Przedwiośnia” w pociągu PKP Intercity

8 września 2018 roku pasażerowie i obsługa pociągu PKP Intercity IC Żeromski relacji Kraków – Olsztyn wspólnie czytają „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Przewoźnik po raz kolejny dołączył do „Narodowego Czytania”, akcji organizowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej, której tegoroczna edycja ma wymiar szczególny, ponieważ obchodzona jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

PKP Intercity specjalnie na tę okazję przygotowało dla podróżnych kilkaset egzemplarzy „Przedwiośnia”, tegorocznej lektury. Drużyna konduktorska rozdaje je wszystkim pasażerom i zachęca do wspólnego czytania. W trakcie przejazdu pociągu IC Żeromski jego kierownik czyta przez nagłośnienie fragmenty utworu.

PKP Intercity zaangażowało się w akcję już dwa tygodnie wcześniej. W kilkudziesięciu pociągach EIP i IC kursujących na terenie całej Polski od 25 sierpnia na monitorach wyświetlane są fragmenty „Przedwiośnia”, dzięki czemu codziennie mogą się z nimi zapoznawać tysiące podróżnych.

PKP Intercity chętnie uczestniczy w inicjatywach promujących polską kulturę i historię. „Narodowe Czytanie” to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie przypomnieć sobie dzieła naszych wybitnych pisarzy. Jest to także akcja, która dodatkowo uprzyjemnia podróż naszym pasażerom – mówi Marek Chraniuk, Prezes PKP Intercity.
PKP Intercity już po raz trzeci bierze udział w „Narodowym Czytaniu”. Dwa lata temu w składzie IC Sienkiewicz na odcinku Warszawa – Olsztyn odbyło się wspólne czytanie „Quo Vadis”. W ubiegłorocznej edycji w pociągu IC Wyspiański relacji Wrocław – Przemyśl pasażerowie i drużyna konduktorska czytali „Wesele”.
„Narodowe Czytanie” to niezwykła akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Do tej pory w jej ramach odczytano dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa oraz Stanisława Wyspiańskiego. W zeszłym roku „Wesele” czytano zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Brazylii, Nowej Zelandii, Japonii czy Meksyku, w ponad 2000 miejsc, w tym wielu niestandardowych.

Tegoroczne „Narodowe Czytanie” ma szczególny wymiar, ponieważ przypada w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

PKP Intercity aktywnie uczestniczy w obchodach tego wydarzenia. Od kilku tygodni na torach można zobaczyć 20 lokomotyw ozdobionych okolicznościową, biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. Są one wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą. Dodatkowo 60 EZT-ów, czyli nowoczesnych pociągów zespolonych – Pendolino, Flirt3 oraz PesaDART jeździ z naklejkami programu „Niepodległa” na czole. Jest nią cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego. Oklejone lokomotywy oraz EZT można zobaczyć na torach do końca bieżącego roku.

Umieszczenie logo „Niepodległa” na pociągach to kolejna już inicjatywa będąca wynikiem partnerstwa PKP Intercity z Biurem Programu „Niepodległa”, które jest odpowiedzialne za obsługę Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Przewoźnik od zeszłego roku włącza się w działania mające uczcić pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku i planuje kolejne akcje. W ich ramach będzie zachęcał do tego, aby poznawać nasz kraj: jego historię, tradycję, kulturę, najciekawsze miejsca. PKP Intercity planuje działania w mediach społecznościowych, jak również aktywności w kilku polskich miastach.

Udział w „Narodowym Czytaniu” to nie jedyna atrakcja, która czeka na pasażerów pociągu IC Żeromski. Podczas przejazdu odbywają się testy platformy multimedialnej z rozrywką pokładową. Po zalogowaniu się do sieci WiFi podróżni mogą z niej bezpłatnie korzystać.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button