POLSKAŚWIAT

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli. Brexit a sprawy Polski

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli

Podczas nadzwyczajnego szczyt UE przywódcy państw i rządów 27 krajów członkowskich UE razem z premier Wielkiej Brytanii Theresą May zatwierdzili umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

Poparli też deklarację polityczną o przyszłych stosunkach między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem.

„Porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, to wynik długich negocjacji, w których Polska od początku zachęcała do kompromisu” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

„Mamy zagwarantowane prawa polskich obywateli na Wyspach Brytyjskich. To był dla nas warunek sine qua non z punktu widzenia procesu negocjacyjnego” – podkreślił szef polskiego rządu.

„To przełomowy dzień w kluczowej dla Unii Europejskiej sprawie wypracowania zasad wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a umowa odpowiada naszym oczekiwaniom” – zaznaczył premier. „Zasadniczo wszystkie prawa związane z podejmowaniem pracy, zasiłkami i sprawami socjalnymi są zagwarantowane” – wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki zapewnił również, że wszystkie polskie projekty ujęte w ramach obecnej perspektywy finansowej UE znajdują odzwierciedlenie w zobowiązaniach Wielkiej Brytanii. „Tu także osiągnęliśmy sukces, bo Zjednoczone Królestwo do końca tej perspektywy będzie finansowało projekty związane z funduszami unijnymi” – powiedział szef polskiego rządu.

Jak oświadczył premier, Polsce zależy na jak najbliższych relacjach z Wielką Brytanią, ze względu m.in. na bezpieczeństwo, politykę zagraniczną, kwestie związane z wymianą handlową, współpracę inwestycyjną oraz gospodarczą. „Polska i Wielka Brytania pozostaną bardzo bliskimi sojusznikami” – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że umowa ws. Brexitu zostanie przegłosowana w parlamencie brytyjskim.

Negocjacje ws. warunków Brexitu trwały blisko 2 lata. Do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ma dojść 29 marca 2019 r.

Rozmowa premierów Polski i Wielkiej Brytanii

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę telefoniczną z premier Zjednoczonego Królestwa Theresą May. Tematem były przygotowania do niedzielnego szczytu Rady Europejskiej, w czasie którego ma zostać sfinalizowane porozumienie regulujące zasady opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Premier May podziękowała szefowi polskiego rządu za działania podejmowane w celu wypracowania kompromisu między Zjednoczonym Królestwem a pozostałymi państwami Unii. Jak wskazała, porozumienie jest najlepszym z możliwych do osiągnięcia. Szefowa brytyjskiego rządu poinformowała też premiera Morawieckiego, że na sobotę planuje dodatkowe rozmowy z przewodniczącymi Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że Wielka Brytania zawsze mogła liczyć na wsparcie polskiego rządu i będzie tak również w przyszłości. Umowa wypracowana przez unijnych i brytyjskich negocjatorów stanowi podstawę do kontynuowania bardzo ścisłych relacji, szczególnie w zakresie polityki gospodarczej, obronnej i bezpieczeństwa. Również w stosunkach dwustronnych Polska i Wielka Brytania pozostaną bardzo bliskimi sojusznikami.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button