GOSPODARKAPOLITYKAŚWIAT

Morawiecki w Tokio: Polska ma „nietypowy mix energetyczny”

Wizyta szefa polskiego rządu w Tokio

Podczas drugiego dnia wizyty szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami polskimi i japońskimi.

„Zaprezentowaliśmy Polskę i polską gospodarkę jako jedną z najbardziej dynamicznych na świecie. Jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje i stworzymy nowe miejsca pracy” – mówił Mateusz Morawiecki po rozmowach z polskimi i japońskimi przedsiębiorcami.

Podczas drugiego dnia wizyty szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami polskimi i japońskimi. Rozmowy dotyczyły m.in. nowych technologii, infrastruktury oraz energetyki.

Podczas spotkania dotyczącego inwestycji premier podkreślił, że Polska jako jeden z dwóch krajów na świecie od 30 lat rozwija się bez recesji. „W Polsce dla inwestorów stworzyliśmy warunki, które przez firmy badawcze określane są jako jedne z najlepszych na świecie” – kontynuował. Jak dodał „Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką świata, gdzie wielu inwestorów zainteresowanych jest Polską”.

Po pierwszej sesji Prezes Toshiba Corporation Toru Cubo poinformował, że otworzy ona w Gnieźnie pierwszy w Europie zakład produkcyjno-dystrybucyjny jeszcze w 2020 r. Koszt jego wybudowania ma przekroczyć 100 mln zł.

Ponadto szef polskiego rządu spotkał się z japońską Parą Książęcą oraz premierem Shinzo Abe. Oficjalny obiad wydawany przez premiera Japonii jest ostatnim punktem kończącym dwudniową wizytę Mateusza Morawieckiego.

W trakcie rozmów poświęconych infrastrukturze szef rządu podkreślił, że Polska jest w fazie ogromnych inwestycji infrastrukturalnych. „W najbliższych kilku latach w Europie nie będzie większego niż Polska placu budowy dla dróg, kolei i lotnisk” – mówił Morawiecki w odniesieniu do inwestycji związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce.

Podczas rozmów z przedsiębiorcami dotyczących energetyki premier podkreślał, że Polska ma „nietypowy mix energetyczny”, ale traktuje to jako szansę. „W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących energetyki atomowej. Japonia jest najbardziej zaawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować” – mówił szef rządu, a współpracę w dziedzinie energetyki określił jako strategiczną.

Premier zaznaczył również, że Polska i Japonia mogą współpracować ze sobą także na polu politycznym, zapewniając obniżenie napięć geopolitycznych w regionie. Jak podkreślił, „mamy wspólnego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, główny gwarant pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Łączy nas biznes, inwestycje, gospodarka oraz geopolityka” – podsumował Mateusz Morawiecki.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button