POLSKA

Monika Horna-Cieślak nową Rzeczniczką Praw Dziecka. Senat wyraził zgodę

Sejm i Senat

Sejm zdecydował o wyborze Moniki Hornej-Cieślak na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Za tą kandydaturą głosowało 246 posłanek i posłów.

Nowa członkini komisji ds. pedofilii

Tego samego dnia Sejm głosował także nad uzupełnieniem składu Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Na to stanowisko wybrana została Karolina Maria Bućko.

Senat wyraził zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka

30 listopada 2023 r., na swoim 2. posiedzeniu, Senat wyraził zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka. Poparło ją 66 senatorów, 15 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

28 listopada 2023 r. Sejm powołał Monikę Hornę-Cieślak na tę funkcję. Teraz czeka na podpis prezydenta Dudy.

Nowa rzeczniczka jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje m.in. działania legislacyjne i szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne. Udzielała indywidualnych konsultacji i wsparcia klientom Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy, współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w tym ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, i ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button