ŚWIAT

Dubaj. Szczyt klimatyczny COP28 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W Dubaju bierze udział w konferencji klimatycznej COP28. Podczas szczytu Andrzej Duda ma mówić o konieczności sprawiedliwej transformacji energetycznej i podkreślać znaczenie energii jądrowej. Wizyta potrwa do soboty.

Duda bierze udział w odbywającej się w Dubaju konferencji klimatycznej COP28. Podczas sesji plenarnej polski przywódca wygłosi oświadczenie narodowe.

Dubaj. COP28. Jens Stoltenberg i Andrzej Duda (fot. KPRP)

– Podczas tegorocznego Szczytu prezydent będzie mówił m.in. o konieczności sprawiedliwej transformacji energetycznej, współpracy międzynarodowej w wypracowywaniu ambitnych rozwiązań pro–klimatycznych, ale i mających na uwadze godność i jakość życia naszych społeczeństw – zapowiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

Szefowie państw i rządów uczestniczący w spotkaniu zostali powitani przez prezydenta Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohameda bin Zayeda Al Nahyana oraz Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa.

Przed obradami prezydent Andrzej Duda rozmawiał m.in. z Sekretarzem Generalnym NATO, prezydentami Litwy, Kazachstanu i Mongolii oraz premier Estonii i Danii.

Dubaj. Szczyt klimatyczny COP28 (fot. KPRP)

Na marginesie szczytu Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Łotwy o sytuacji na granicy z Białorusią i bezpieczeństwie regionalnym, a także o polityce europejskiej i przyszłości UE.

Na piątek zaplanowany jest udział Andrzeja Dudy w otwarciu bułgarskiego pawilonu narodowego „Bulgaria’s Efforts Towards Systematic Transformation Following Climate Action Pathways”.

W sobotę prezydent RP wraz z głowami państw i szefami rządów z Francji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Czech, Belgii, Republiki Korei będzie uczestniczył w Net Zero Nuclear. Szef Gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek poinformował, prezydent wygłosi bardzo ważne przemówienie, w którym będzie mówił o atomie, a także przypomni COP24 w Katowicach, w tym kwestię just transition – sprawiedliwej transformacji. – Jako Polska przystąpimy do deklaracji takich państw jak USA i Francja, które chcą potrojenia produkcji energii atomowej – podkreślił.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button