INNEWODNY

MME w Portugalii. Rewelacyjny wynik Boruckiego. Osiem medali polskich kajakarzy

Montemor-o-Velho

Osiem medali zdobyli reprezentanci Polski podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w portugalskim Montemor-o-Velho.

Najjaśniejszym punktem biało-czerwonych był junior Alex Borucki, który indywidualnie wywalczył aż trzy krążki. Tyle samo medali dopisali nasi młodzieżowi kanadyjkarze, w tym nowi mistrzowie Europy U-23 w C2 500 metrów – Kacper Sieradzan i Adrian Kłos. Z kolei drugi w ME w parakajakarstwie był Mateusz Surwiło.

Rozgrywany trzy tygodnie wcześniej światowy czempionat sprinterów we włoskim Auronzo utwierdził nas w przekonaniu, że po wymianie rocznika może być trudniej o medale, zwłaszcza w kategorii U-23. Mimo odejścia z młodzieżowej kadry takich zawodników jak Helena Wiśniewska, Martyna Klatt, Jakub Stepun, Przemysław Korsak czy Norman Zezula, biało-czerwoni udowodnili, że stać ich na walkę z najlepszymi rówieśnikami.

W sobotę wicemistrzami Starego Kontynentu w kategorii U-23 zostali Weronika Marczewska (K1 1000 m) i Kacper Sieradzan (C1 1000 m). Ten drugi, który jeszcze w zeszłym roku był drugi w Europie wśród juniorów, w niedzielę dołożył złoto w drugiej olimpijskiej konkurencji. Razem z Adrianem Klosem nie mieli sobie równych w C2 500 metrów.

Kajakarstwo. Kacper Sieradzan i Adrian Kłos (fot. Nina Jelenc/Canoe Europe)

Ze znakomitej strony w C1 200 metrów pokazała się też Katarzyna Szperkiewicz. Polka nie obroniła tytułu mistrzyni Europy, ale czas 49.390 sekundy wystarczył jej do srebra. Kolekcję polskich młodzieżowych medali w Montemor-o-Velho uzupełniła Julia Olszewska, która podobnie jak na MŚ w Auronzo zdobyła brąz w K1 200 metrów.

Wśród juniorów ponownie świetnie spisał się Alex Borucki. Jeden z najlepiej zapowiadających się polskich kajakarzy najpierw zdobył brązowy medal w rywalizacji jedynek na 1000 metrów, a w niedzielnym finale K1 500 metrów nie miał sobie równych, dystansując zeszłorocznego mistrza Europy, Węgra Balinta Kollka, o 1,21 sekundy. Na dodatek Borucki był trzeci w ścisłym finale K1 200 metrów.

Kajakarstwo. Mateusz Surwiło (fot. PZKaj/archiwum)

To nie koniec polskich sukcesów w Montemor-o-Velho. W portugalskim mieście rozgrywano równolegle mistrzostwa Europy w parakajakarstwie. Biało-czerwoni wracają do kraju z jednym medalem. Wicemistrzem Europy w konkurencji KL3 200 metrów został Mateusz Surwiło, którego wyprzedził jedynie broniący tytuł Hiszpan Juan Valle, aktualny mistrz świata.