RÓŻNOŚCI

Młodzi kandydaci na listach wyborczych do samorządów. Dane z miast wojewódzkich

Dane PKW

Prawica sięga po młody elektorat, zmobilizowany po wyborach parlamentarnych.

Najwięcej młodych ludzi w wyborach samorządowych do Sejmików Wojewódzkich spośród komitetów politycznych wystawiła Konfederacja. Łącznie do Sejmików startuje 335 młodych osób do 29 roku życia na listach pięciu najważniejszych komitetów partyjnych. Na miejscach premiowanych (od 1 do 3) znalazło się 80 młodych osób.

Widoczność młodych kandydatów i kandydatek

Wyniki wyborów 15 października pokazały ogromną energię społeczną wśród młodych ludzi. Rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych zaowocowała wyborem jedynie 3 posłów i posłanek poniżej 30 roku życia. W wyborach samorządowych pięć najważniejszych ogólnokrajowych komitetów partyjnych (KO, PiS, Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja) wystawiło łącznie 335 osób do 29 roku życia, z czego 80 osób na miejscach premiowanych (od 1 do 3). Są to dane PKW z list wystawionych do Sejmików Wojewódzkich w wyborach 7 kwietnia. Najwięcej młodych ludzi znalazło się na listach Konfederacji – 142 osoby w skal kraju, z czego aż 39 ma miejsca premiowane.

– Z tej analizy wynika, ze to właśnie prawica chce sięgnąć po głos młodych ludzi, których mobilizacja miała znaczący wpływ na wyniki wyborów 15 października – mówi Dominik Kuc, aktywista prezentujący analizę danych PKW. – Sejmiki Wojewódzkie są o tyle ważne, że to tam leży realna władza samorządowa. Sejmiki będą decydować o podziale środków unijnych, środków z KPO, które będą kluczowymi inwestycjami dla przyszłości naszego pokolenia. Dlatego jest to tak istotne, aby właśnie tam także zasiadło pokolenie Z.

Youthwashing w polityce

Skrajna prawica wystawiła najwięcej młodych osób, aby wpłynąć na swój wizerunek. Młode osoby często chcą głosować na inne młode osoby na listach wyborczych, ponieważ chcą utożsamiać się z kandydatem bądź kandydatką i mieć swoją reprezentację. Dlatego tak ważne jest, aby debatować o priorytetach pokolenia Z i aby młodzi kandydaci i kandydatki byli obecni na listach wyborczych każdego z ugrupowań.

W analizie danych z PKW znalazło się 5 najważniejszych komitetów partyjnych w skali kraju. Jako „młode osoby” wzięto pod uwagę kandydatów i kandydatki do 29 roku życia włącznie. Miejsca premiowane to te od 1 do 3 na każdej liście. Dane dla poszczególnych komitetów prezentują się następująco:

  1. Konfederacja: 142 młodych kandydatów/ek z czego 39 na miejscach premiowanych.
  2. Lewica: 89 młodych kandydatów/ek z czego 16 na miejscach premiowanych.
  3. Trzecia Droga: 44 młodych kandydatów/ek z czego 13 na miejscach premiowanych.
  4. Prawo i Sprawiedliwość: 36 młodych kandydatów/ek z czego 9 na miejscach premiowanych.
  5. Koalicja Obywatelska: 24 młodych kandydatów/ek z czego 3 na miejscach premiowanych.

Dane z miast wojewódzkich

W wyborach samorządowych do Rad Miast w 18 miastach wojewódzkich najwięcej młodych kandydatów z list komitetów partyjnych startuje w Warszawie (64), Krakowie (54) oraz Wrocławiu (40). Z kolei najmniej znalazło się na listach w Olsztynie (5) i Bydgoszczy (8). Aż w 7 miastach wojewódzkich to właśnie Konfederacja wystawiła najwięcej osób do 29 roku życia, są to: Wrocław, Toruń, Lublin, Kraków, Opole, Rzeszów i Szczecin. Łącznie we wszystkich 18 miastach wojewódzkich o mandat w lokalnych ojczyznach powalczy 401 młodych kandydatów i kandydatek z czego 143 ma miejsca premiowane: jedynkę, dwójkę bądź trójkę.

– Siła i energia strony demokratycznej z 15 października nie może się zmarnować, dlatego udzielę poparcia młodym kandydatom i kandydatkom na listach demokratycznych – Deklaruje Dominik Kuc, aktywista. – Kolejne konferencje z poparciem i widocznością młodych osób odbędą się w czwartek w Poznaniu z Magdaleną Antolczyk oraz w piątek w Gryfinie wraz z Wojciechem Szumiło.

WYCIĄG DANYCH Z PKW:

Województwo: KO PiS Trzecia Droga Lewica Konfederacja
Dolnośląskie 3 3 2 1 4
Kujawsko-Pomorskie 1 1 2 4 10
Lubelskie 0 1 4 3 7
Lubuskie 1 2 1 3 6
Łódzkie 0 3 1 6 16
Małopolskie 2 1 3 12 13
Mazowieckie 1 6 2 15 14
Opolskie 3 3 5 5 9
Podkarpackie 0 0 3 5 5
Podlaskie 2 1 1 6 8
Pomorskie 3 3 6 5 9
Śląskie 4 3 5 6 10
Świętokrzyskie 1 0 2 5 6
Warmińsko-mazurskie 1 4 1 4 3
Wielkopolskie 1 5 4 6 12
Zachodniopomorskie 1 0 2 3 10
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button