RÓŻNOŚCI

Mistrzowie Biegów Przeszkodowych by Runmageddon 2019: nauczycielka i ślusarz. Ich historie

Mistrzostwa Biegów Przeszkodowych by Runmageddon 2019

Agnieszka Rynkiewicz pochodzi z Olsztyna, ale obecnie mieszka w Gorzowie Wielkopolskim.

Na co dzień pracuje w szkole, jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i przygotowuje dzieci do dalszych wyzwań, które czekają na nie w życiu. Wychowuje dwie córki, które tak jak ona, startują w biegach z przeszkodami. 23-letni Sebastian Kasprzyk mieszka w Stojowicach, małej miejscowości leżącej w okolicach Krakowa. Pracuje fizycznie, jako ślusarz, w firmie zajmującej się produkcją akcesoriów do ogrodzeń. 20 października Agnieszka i Sebastian pokonali ponad 10 kilometrów i 50 przeszkód. Jako pierwsi dobiegli do mety i tym samym zwyciężyli w Mistrzostwach Biegów Przeszkodowych by Runmageddon.

Dla jednych życiowym wyzwaniem jest ukończenie 6 kilometrowej formuły Rekrut, dla innych samodzielne pokonanie wszystkich przeszkód i doniesienie opaski Elite na metę. Jeszcze inni przyjeżdżają na Runmageddon z jasno sprecyzowanym celem – stanąć na najwyższym stopniu podium. Czasem zdarza się, że ktoś zaskakuje samego siebie, a adrenalina wywołana rywalizacją sprawia, że osiągnięte zostaje coś, co do tej pory wydawało się wręcz niemożliwe. Jaki był cel Agnieszki i Sebastiana, gdy 20 października wyczytywano ich nazwiska i wpuszczano na obszar rozgrzewki i startu Mistrzostw Biegów Przeszkodowych by Runmageddon? Czy oboje przyjechali do Wrocławia po zwycięstwo?

– Stojąc na starcie, chciałam tylko donieść opaskę. Na Mistrzostwa przyjechały najlepsze zawodniczki. Frekwencja była bardzo duża. Ja, nie ukrywam, byłam już zmęczona startami (tydzień wcześniej brałam udział w Mistrzostwach Świata). Ale dobrze rozłożone siły i twarda głowa pozwoliły mi osiągnąć najlepszy czas i wygrać we Wrocławiu – opowiada Aga.

– Jadąc na Finał Runmageddon wiedziałem, że nie będzie lekko. Na liście startowej znajdowały się same największe nazwiska w polskim OCR jak Szczechla, Oślizło, Hajnos, Ziober, Krawiecki, Krawczyk i wielu innych. Spokojnie można powiedzieć, że były to najbardziej obsadzone zawody w 2019 w Polsce. Większość z nich była w fantastycznej formie przygotowanej na Mistrzostwa Świata, które odbywały się tydzień wcześniej w Londynie. Było pewne, że tempo tego biegu będzie bardzo mocne i takie też było. Ale pojechałem do Wrocławia z zamiarem walki o najwyższy cel, jakim był tytuł Mistrza Polski Runmageddon i osiągnąłem go. Lepszej trasy na ten bieg nie mogłem sobie wymarzyć – mogłem wykorzystać swoje atuty biegowe wypracowując przewagę nad resztą, by później móc spokojnie, jako pierwszy, przekroczyć linię mety – mówi Sebastian.

Agnieszka swoją przygodę ze światem OCRów, czyli biegów z przeszkodami rozpoczęła… w tym roku, w marcu! Do spróbowania swoich sił w tym sporcie namawiał ją Jakub „Gładki” Zawistowski i Darek Stokowski, których poznała na treningu u Rafała Kaszy. Jak sama wspomina: – Tłumaczyłam chłopakom, że się do tego nie nadaję, i że jestem za stara, by pokonywać takie przeszkody. Ale spróbowałam! Dziś jestem Mistrzynią Polski Biegów Przeszkodowych 2019 na dystansie 12 kilometrów i Mistrzynią Biegów Przeszkodowych by Runmageddon na dystansie 10 kilometrów, z czego jestem bardzo dumna. Udowodniłam, że w każdym wieku można przenosić góry i zdobywać wyznaczone cele! Dla Sebastiana sport zawsze stanowił istotny element życia. Mimo, że rodzina wypatrywała w nim przyszłego futbolisty, Sebastian postawił na bardziej indywidualną i ekstremalną dyscyplinę jaką są sporty walki. Później przyszła pora na biegi przeszkodowe. Początek jego przygody z OCRami sięga 2015 roku – wówczas wystartował w górskiej edycji biegów przeszkodowych w Myślenicach. – Wziąłem wtedy udział w zawodach przede wszystkim po to, by sprawdzić siebie i przetestować swoją siłę. Tak się stało, że tamten start zmienił moje życie. Rozpocząłem współpracę z profesjonalnymi trenerami, zmieniłem swoje nawyki żywieniowe i zacząłem odnosić sukcesy w Polsce i na arenie międzynarodowej. Moje pierwsze podium w biegach OCR zdobyłem w 2016 roku na Runmageddonie w formule Nocny Rekrut właśnie w Myślenicach.

Runmageddonowi Mistrzowie siłę i charakter pokazywali na trasach już niejednokrotnie. Niejednokrotnie też, musieli mierzyć się ze swoimi słabościami i problemami. Agnieszka na kwietniowym evencie we Wrocławiu zajęła 4 miejsce w serii Elite, ale po przekroczeniu mety straciła już siły i zemdlała z zimna. Kilka miesięcy później wyciągnęła wnioski i w Poznaniu stanęła na drugim stopniu podium, a w Szczecinie udało się jej wyprzedzić wszystkie rywalki i zająć pierwsze miejsce. Sebastian zaś, w najlepszej trójce Elite, do tej pory pojawiał się już 15 razy! Przygotowanie się do biegów, osiągnięcie szczytowej formy, która pozwala na rywalizację z topowymi zawodnikami, nie przychodzi łatwo: – Staram się trenować codziennie, poświęcam na to około 2 godzin. Oprócz tego często odwiedzam fizjoterapeutów i systematycznie korzystam z komory hiperbarycznej – przyznaje Agnieszka. Połączenie intensywnych treningów z pracą zawodową nie jest łatwe, a Sebastian wie o tym najlepiej: – Współpracuję z profesjonalnymi trenerami, dzięki którym mogę przygotowywać się mądrze i skutecznie. Trenuję 7 razy w tygodniu, wykonując bardzo często dwie jednostki treningowe jednego dnia. Niestety, logistycznie nie jest to łatwe do zorganizowania. Dlatego zbudowałem w swoim ogródku tor treningowy, na którym przygotowuje się do startów i, co ważne, mogę dzięki temu zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Sezon OCRowy zmierza ku końcowi i wszyscy zaczynają już przygotowania do kolejnego roku pełnego nowych wyzwań. Dla Agnieszki najważniejszym startem będą Mistrzostwa Europy i Świata: – Może nie indywidualnie, ale w sztafecie w elicie chciałbym powalczyć o medal – przyznaje. Sebastian celów na 2020 wymienia kilka: – Chciałbym znaleźć się w Top 5 najlepszych zawodników na Mistrzostwach Europy, obronić tytuł Mistrza Polski Runmageddon i zdobyć medal na Mistrzostwach Świata i Europy w sztafecie z Reprezentacją Polski.

Najważniejsze osiągnięcia:

Agnieszka Rynkiewicz

– Mistrzyni Polski OCR na dystansie 12 km 2019,

– Mistrzyni Biegów Przeszkodowych by Runmageddon 2019,

– Mistrzostwa Polski OCR 2019r w sztafecie mix – 1 miejsce w elicie,

– Mistrzostwa Świata w sztafecie mix – 5 miejsce w elicie.

Sebastian Kasprzyk

– Mistrz Biegów Przeszkodowych by Runmageddon 2019,

– Mistrz Polski OCR na dystansie 5km 2018,

– Wicemistrz Polski OCR na dystansie 12km 2019,

– Brązowy medalista Mistrzostw Polski OCR na dystansie 5km 2019,

– Brązowy medalista Mistrzostw Europy w sztafecie z Reprezentacją Polski 2019,

– Mistrz Europy na krótkim dystansie w kategorii wiekowej 18-24 lata 2017,2019,

– Wicemistrz Europy w kategorii wiekowej 18-24 lata na długim dystansie 2018,

– Zdobywca 2 miejsca w Lidze OCR Polska 2018,

– Finalista programu Ninja Warrior Polska.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button