POLSKA

Miś Ratownik od Rzecznika Praw Dziecka. „Pomocnik” strażaka wsparciem

Polska

Rzecznik Praw Dziecka przekazał Państwowej Straży Pożarnej 2500 pluszowych misiów ratowników.

Będą służyły jako „pomocnicy” strażaków podczas udzielania wsparcia psychologicznego dzieciom poszkodowanym w wypadku samochodowym. Miś Ratownik pozwala dziecku wyciszyć się w traumatycznych dla niego chwilach, dając mu poczucie bezpieczeństwa.

Przekazanie maskotek jest wynikiem podpisanego przez Rzecznika Praw Dziecka i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej porozumienia o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa.

Strażacy często przyjeżdżają jako jedna z pierwszych służb ratowniczych na miejsce wypadku drogowego. Gdy stan dziecka nie wymaga bezpośredniej pomocy lekarskiej, Miś Ratownik umożliwia strażakom nawiązanie kontaktu z dzieckiem w traumatycznych okolicznościach. Pluszowa maskotka pomaga odciągnąć uwagę najmłodszych od dramatycznych okoliczności wypadku i widoku ofiar, często należących do najbliższej rodziny. W takich sytuacjach niezwykle ważny jest odpowiedni przedmiot, który budzi w dziecku pozytywne skojarzenia.

Miś Ratownik od Rzecznika Praw Dziecka (fot. RPD)

Dzięki tej inicjatywie strażacy podczas działań, przekazując maskotki, nie tylko udzielają pomocy i wsparcia poszkodowanym, lecz także chronią psychikę dziecka przed trwałymi urazami. Dzieci zabierają Misia Ratownika do domu i często staje się on ich Przyjacielem.

Problemy psychologiczne po przeżyciu traumatycznego wydarzenia mogą także pojawiać się z opóźnieniem. Dlatego Miś Ratownik przekazany przez Rzecznika Praw Dziecka jest ubrany w koszulkę, na której jest umieszczony numer darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Pod tym numerem zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy opiekunowie mogą w każdej chwili – telefon działa całą dobę, codzienne, przez cały rok – uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Dyżurujący tam specjaliści posiadają najwyższe kwalifikacje, kierunkowe wyższe wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej w 2022 roku w Polsce doszło dotychczas do prawie 60 tysięcy wypadków drogowych z udziałem samochodów osobowych. Rannych zostało ponad 27 tysięcy osób, w tym 2630 dzieci. Zginęły 1254 osoby, w tym 46 dzieci.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button