LEKKOATLETYKA

Międzynarodowe gwiazdy lekkoatletyki na 65. Memoriale Janusza Kusocińskiego

65. Memoriał Janusza Kusocińskiego

Wielkie międzynarodowe gwiazdy lekkoatletyki zaświecą swym błyskiem już w nadchodzącą niedzielę na Stadionie Śląskim podczas 65. Memoriału Janusza Kusocińskiego.

Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.

W sprincie na 100 metrów formę polskich szybkobiegaczy sprawdzą Amerykanin, dwukrotny wicemistrz świata w sztafecie, Mike Rodgers (legitymujący się rekordem życiowym 9.85) oraz Brytyjczyk Chijindu Ujah – mistrz globu w biegu rozstawnym, który ma na koncie „życiówkę” 9.96. Na najbardziej emocjonującym dystansie sprinterskim Ewa Swoboda będzie chciała się zrewanżować Amerykance Morolake Akinosun, mistrzyni świata z 2017 roku w sztafecie, za niewielką porażkę podczas środowego memoriału Szewińskiej w Bydgoszczy.

Wicemistrz olimpijski z Londynu w biegu na 400 metrów Luguelin Santos z Dominikany będzie miał za rywali asów rywalizacji na jedno okrążenie z Polski m.in. Karola Zalewskiego czy utalentowanego młodego wilczka Tymoteusza Zimnego. Aniołki Matusińskiego, rozpędzone świetnym środowym biegiem w Bydgoszczy, staną na Stadionie Śląskim oko w oku z mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro Dalilah Muhammad. Amerykanka, która specjalizuje się w biegach płotkarskich ma jednak dobry rekord życiowy na płaskim dystansie – 52.64.

Gwiazdorską obsadę będzie miał bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn. W blokach startowych obok najlepszego obecnie Polaka Damiana Czykiera pojawią się Amerykanie Jarret Eaton oraz mistrz olimpijski z Londynu i aktualny rekordzista świata Aries Merritt. W biegu pań na 100 metrów przez płotki dojdzie do małego rewanżu za olimpijski finał w Rio de Janeiro. Na starcie obok mistrzyni (Brianna McNeal) i wicemistrzyni (Nia Ali) zobaczymy szóstą Pedrya Seymour oraz ósmą Phylicia George. Z Polek zaprezentują się m.in. Karolina Kołeczek oraz wschodząca gwiazda tej konkurencji Klaudia Siciarz.

Adam Kszczot wraz z dwójką swoich kolegów z berlińskiego finału mistrzostw Europy – Mateuszem Borkowskim i Michałem Rozmysem – będzie rywalizował m.in. z wicemistrzem świata juniorów Kenijczykiem Kpnetich Ngeno.

W skoku w dal świeżo upieczony ojciec Tomasz Jaszczuk spróbuje pokonać brązowego medalistę mistrzostw Europy Ukraińca Serhieja Nykyforova. Z kolei wracająca po urodzeniu córeczki Kamila Lićwinko w konkursie skoku wzwyż zmierzy się z najbardziej utytułowaną w ostatnich latach zawodniczką, czyli Mariją Łasickiene. Na rozbiegu pojawi się także bardzo doświadczona Levern Spencer z karaibskiego kraju Saint Lucia.

Mistrz Azji w skoku o tyczce Ernest Obienna oraz mistrz świata Sam Kendricks także pojawią się na Stadionie Śląskim. W miniony wtorek Paweł Wojciechowski atakował na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej poprzeczkę zawieszoną na 6.01. Utytułowani rywale, w tym rekordzista Polski Piotr Lisek, z pewnością będą chcieli pokrzyżować plany Wojciechowskiego, który coraz śmielej mówi o wejściu do elitarnego klubu „sześciometrowców”.

Prezentujący wyborną formę polscy kulomioci – Konrad Bukowiecki (w tym roku 21.97) oraz Michał Haratyk (21.90) – ponownie przeprowadzą atak na rekord Polski. Obaj pchali już w karierze 22 metry – pierwszy z nich w hali, drugi przed rokiem na stadionie w Ostrawie. Rekordowe osiągnięcie Haratyka – 22.08 – jest zagrożone.

Świetną obsadę będą miały oba konkursy rzutu młotem, zaliczane do cyklu IAAF Hammer Throw Challenge. W zmaganiach panów wśród rywali Pawła Fajdka i lidera światowych tabel Wojciecha Nowickiego znajdą się mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Tadżyk Dilshod Nazarov, robiący stałe postępy Brytyjczyk Nick Miller oraz młody Węgier Bence Halasz. Wśród pań obok naszej trójki znakomitych miotaczek – rekordzistki świata Anity Włodarczyk, Joanny Fiodorow oraz Malwiny Kopron – na Stadionie Śląskim o jak najlepsze wyniki powalczą Amerykanka Gwen Berry oraz Francuzka Alexandra Tavernier.

65. Memoriał Janusza Kusocińskiego rozpocznie się na Stadionie Śląskim w niedzielę (16 czerwca) o godzinie 14:30. Bramy obiektu będą otwarte od 13:00, a wstęp na trybuny będzie bezpłatny.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button