MOTOSPORT

Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk wygrali przedostatni etap Rajdu Maroka

Rallye du Maroc 2023

Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk wygrali kolejny etap Rallye du Maroc.

  • Tuż za podium na etapie znaleźli się Marek Goczał i Maciej Marton
  • Z rywalizacji wycofać musieli się Eryk Goczał i Oriol Mena

Podczas czwartego etapu Rajdu Maroka zawodnicy wyruszyli w trasę z bazy rajdu w Zakurze do pustynnej miejscowości Merzouga. Czekało na nich 426 kilometrów jazdy, z czego 351 kilometrów stanowił odcinek specjalny. Długimi fragmentami bardzo szybki, natomiast na Rallye du Maroc powróciły też wydmy.

Najlepszym czasem popisali się Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk. Pokonali oni o ponad 3 minuty dwa duety Red Bulla. Na czwartym miejscu do mety dojechali Marek Goczał i Maciej Marton, którzy utrzymali drugie miejsce w klasyfikacji generalnej klasy T3. Niestety, ze względów proceduralnych rajdu nie ukończy kolejna załoga E Rally Team – Eryk Goczał i Oriol Mena. Oni ze względu na regulamin musieli wycofać się z rajdu po dwóch nieukończonych wcześniej etapach.

– Wygrywamy kolejny etap Rajdu Maroka. To był znowu bardzo dobry dzień, a nasz samochód pracuje znakomicie. To był szybki etap, przez dosyć długi czas musieliśmy jechać w kurzu. Znowu mieliśmy bardzo trudną nawigację. Czasami sam nie wiedziałem, w którą stronę mam jechać. Ogromne podziękowania dla Szymona za to, że to ogarnął. Teraz musimy wykonać drobne prace przy samochodzie i jutro walczymy dalej – powiedział zwycięzca etapu w klasie T3, Michał Goczał.

– Od samego początku etapu staraliśmy się naciskać, bo jesteśmy na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej i chcieliśmy jeszcze powalczyć. Niestety, na lądowaniu po jednej z hopek uszkodziliśmy koło. Mieliśmy później problemy z podnośnikiem i straciliśmy tam zdecydowanie więcej czasu, niż powinniśmy. Na końcu były wydmy, a my w nowym samochodzie jeszcze nie do końca wiemy, jak się na nich zachować. Jutro walczymy o wszystko – podkreślił Marek Goczał.

– Po wczorajszej awarii chcieliśmy wymienić silnik i pojawić się dzisiaj na trasie. Niestety w trakcie naszych działań dostaliśmy informację od FIA, że po wygranym Dakarze dostaliśmy status kierowcy priorytetowego, który nie pozwala nam jechać dalej w rajdzie, jeśli nie ukończymy dwóch etapów. Przepisy są przepisami. Nie zawsze się z nimi zgadzamy, ale tak już jest. Nie mogliśmy dzisiaj kontynuować jazdy – powiedział Eryk Goczał zmuszony do wycofania z Rajdu Maroka.

Pozostali polscy (i nie tylko) zawodnicy

W T1 ten etap wygrali Stephane Peterhansel i Edouardo Boulanger.

Dotychczasowi liderzy Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel mieli problem z Hiluxem. Zatrzymali się na wydmie 11 kilometrów przed metą. Mają 1.23.38 straty.

Martin Prokop i Viktor Chytka zasiadający w Fordzie Raptorze RS zajęli 7. miejsce.

Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja są dopiero na 23. miejscu w T1 i mają aż prawie dwóch i pół godziny straty.

„Dojechaliśmy właśnie do strefy serwisowej. Jesteśmy potwornie zmęczeni. Przez cztery godziny naprawialiśmy uszkodzone zawieszenie, po uderzeniu w dziurę przy bardzo dużej prędkości. W pełnym, pustynnym słońcu walczyliśmy, żeby móc kontynuować jazdę i na szczęście się udało. Ogromna szkoła wytrzymałości i uporu dla nas. Jutro staniemy ponownie na starcie i to jest dobra wiadomość. Walczymy dalej i się nie poddajemy” – napisał Hołek.

Rajd Maroka. Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja (fot. org.)

Sebastien Loeb i Fabian Lurquin z kraksą na 230 kilometrze.

Brak wyników Magdaleny Zając i Jacka Czachora (Toyota Hilux).

Dzięki tym zdarzeniom to Yazeed Al Rajhi i Timo Gottschalk (Toyota Hilux) zostali liderami w generalce przed Peterhanselem i Yacopinem. Prokop jest piąty, a Hołowczyc dziesiąty.

Robin Szustkowski i Albert Gryszczuk (Polaris RZR Pro R Sport) w T4 byli trzeci.

Dzisiaj piąty i zarazem finałowy etap Rajdu Maroka. Zawodnicy powalczą na odcinku specjalnym o długości 152 kilometrów na pętli wokół miejscowości Merzouga.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button