INNE

Medaliści wioślarskich mistrzostw Europy w Polsce

Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Lucernie

Z rozgrywanych w Lucernie wioślarskich mistrzostw Europy reprezentanci Polski przywieźli cztery medale – złoty, dwa srebrne i brązowy.

Mistrzami Europy została dwójka podwójna mężczyzn Fabian Barański i Mirosław Ziętarski, którzy po pasjonującym finiszu pokonali osadę ze Szwajcarii o zaledwie 0,9 sekundy. Tytuły wicemistrzowskie wywalczyli Artur Mikołajczewski w jedynce wagi lekkiej oraz czwórka bez sternika w składzie: Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski. Brązowy medal zdobyły Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Maria Wierzbowska (czwórka bez sterniczki).

Medaliści wioślarskich mistrzostw Europy (fot. Julia Kowacic/PZTW)

Bezpośrednio po przylocie reprezentacji do kraju medalistki i medaliści spotkali się z dziennikarzami.

– Jestem bardzo zadowolony z wyników osiągniętych przez naszych reprezentantów podczas Mistrzostwa Europy w Lucernie. Bez wątpienia jednak tegoroczną imprezą docelową są mistrzostwa świata w Linzu, podczas których chcemy wywalczyć jak najwięcej kwalifikacji olimpijskich. Na Igrzyskach w Rio mieliśmy osiem osad i chcielibyśmy ten wynik powtórzyć, choć poziom konkurentów jest wysoki i bardzo wyrównany, więc może być trudno uzyskać tyle kwalifikacji – powiedział Ryszard Stadniuk, prezes zarządu PZWT, który w Lucernie został ponownie wybrany prezesem Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA na Europę.

Medalistom gratulował Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

– Wielkie gratulacje dla naszych zawodniczek, zawodników oraz sztabów szkoleniowych. Wioślarstwo jest strategiczną dyscypliną dla Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ci, którzy zdobywają medale na imprezach mistrzowskich w roku przedolimpijskim liczą się później na Igrzyskach. I myślę, że będzie również tak z polskimi wiosłami. Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny wśród medalistów wioślarskiej imprezy mistrzowskiej są przedstawiciele programu Team 100. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po mistrzostwach świata tą listę jeszcze rozszerzyć. Trzymam kciuki i życzę wam powodzenia.

– Już po treningach spodziewaliśmy się, że możemy dobrze wypaść i w każdym kolejnym starcie na mistrzostwach udowadnialiśmy to. W finale pokazaliśmy klasę i uważam, że Fabian jest naprawdę dobrym zawodnikiem i będą z niego ludzie – żartował Mirosław Ziętarski, bardziej doświadczony mistrzów Europy w dwójce podwójnej. – Szwajcarzy tak sugestywnie się cieszyli, że byliśmy przekonani, że mamy drugie, albo nawet trzecie miejsce. Dopiero po dopłynięciu do pomostu dowiedzieliśmy się, że wygraliśmy – dodał Ziętarski.

– Wiedziałem, że we wcześniejszych biegach mój kolega Peter Galambos nie dał z siebie wszystkiego i finale będzie ciężko go pokonać. Ale ktoś musiał wygrać – ja w trzeciej części biegu włożyłem mnóstwo sił, żeby wyjść chociaż z pół łodzi nad Węgrem i na ostatnich 300 metrach mnie to bardzo dużo kosztowało – przyznał Artur Mikołajczewski, wicemistrz Europy w jedynce wagi lekkiej.

– Z mistrzostw w Lucernie wyciągnęliśmy naukę, żeby lepiej rozkładać siły w trakcie biegów. Fajnie, że udało się zdobyć ten srebrny medal. Mamy skład, który się cały czas dogrywa, zostały nam jeszcze dwa miesiące do mistrzostw świata i miejmy nadzieję, że tam też będziemy się cieszyć po ostatnim starcie – powiedział Mikołaj Burda, srebrny medalista w czwórce bez sternika.

– Znamy nasze konkurentki i wiemy, że Holenderki i Rumunki są zawsze bardzo silne. Jesteśmy świadome, że dałyśmy swoje 100% i to był ten dzień, w którym więcej byśmy nie wywalczyły – przyznała Monika Chabel, brązowa medalistka w czwórce bez sterniczki.

Medaliści wioślarskich mistrzostw Europy Lucerna 2019:

ZŁOTY MEDAL

Dwójka podwójna mężczyzn

Fabian Barański (WTW Włocławek),
Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń)

SREBRNE MEDALE

Jedynka wagi lekkiej

Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)

Czwórka bez sternika

Marcin Brzeziński (WTW Warszawa),
Mikołaj Burda (RTW LOTTO Bydgostia),
Michał Szpakowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz),
Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz)

BRĄZOWY MEDAL

Czwórka bez sterniczki

Monika Chabel (RTW LOTTO Bydgostia),
Joanna Dittmann (RTW LOTTO Bydgostia),
Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski),
Maria Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia)
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button