GOSPODARKAPOLSKA

Mateusz Morawiecki w Porcie Gdańskim: węgiel w Polsce jest wysokiej jakości

Polskie sprawy

Szef polskiego rządu spotkał się z zarządem Portu Gdańskiego i przedstawicielami resortów, aby omówić dalszą dystrybucję importowanego węgla do polskich domów.

Setki pociągów i tysiące ciężarówek odbierają codziennie węgiel z polskich portów. Musi on spełniać wymogi jakości, aby był rozwożony dalej, do samorządów. Współpraca między rządem a samorządami zapewni sprzedaż surowca mieszkańcom w całej Polsce. Trwają również regularne dostawy do elektrowni i elektrociepłowni – kluczowych podmiotów energetyki naszego kraju.

„Importujemy na bieżąco miliony ton węgla”

W odpowiedzi na kryzys surowców energetycznych wywołany przez zbrodniczą napaść Rosji na Ukrainę, Polska zabezpiecza dostępność węgla dla swoich mieszkańców na najbliższe miesiące. Wg PiS nasze porty przyjmują systematycznie kolejne dostawy węgla z całego świata. Importowany węgiel musi być certyfikowany i spełniać standardy jakości określone w zarządzeniu.

– Tutaj, w tych miejscach, gdzie dzisiaj widać hałdy węgla place były puste jeszcze kilka miesięcy temu. To oznacza, że cała logistyka naszego przywozu węgla, zamawianego z 17 różnych kierunków z całego świata, węgla certyfikowanego, węgla wysokiej jakości, została zbudowana w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia wojny przez Rosję na Ukrainie – zauważył premier podczas wizyty w Porcie Gdańskim.

Dystrybucja węgla jest teraz najważniejszą kwestią

Wg PiS koncentrują się na tym, aby wszystkie podmioty miały zapewnione niezbędne dostawy węgla opałowego. Węgiel z naszych portów musi być sprawnie dostarczony do każdego, kto go potrzebuje. Rząd zaapelował do samorządowców o zaangażowanie w łańcuch dystrybucji i działanie tego mechanizmu zaczyna być coraz bardziej widoczne.

– Tylko w ostatnim tygodniu wyjechało 169 pociągów pełnych węgla do różnych samorządów, elektrociepłowni, elektrowni w całym kraju. 2700 ciężarówek pełnych węgla rozjechało się po całej Polsce – powiedział szef rządu. – Cieszę się, że cała ta logistyka sprzedaży zaczyna we właściwy sposób działać. Tak działać, że węgiel trafia do odbiorców końcowych tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny – podsumował.

„Jesteśmy zdeterminowani, wspólnie z samorządami, aby nowy mechanizm logistyczny zapewnił sprawną dystrybucję surowca do każdego zakątka Polski. Dbamy o to, aby współpraca między rządem a samorządami przebiegała jak najlepiej. Dlatego rząd wprowadził ustawę o dystrybucji węgla, która zapewnia dużą elastyczność dla samorządów w zakresie organizacji sprzedaży” – twierdzi PiS.

„Organizujemy pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna”

Rząd przyjął projekt ustawy, który ułatwia dystrybucję węgla przez samorządy. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli większy dostęp do tego surowca w niższej cenie. Samorządy kupują węgiel za 1500 zł i sprzedają za maksymalnie 2000 zł. Różnica między kupnem od importera a sprzedażą mieszkańcom jest dochodem gminy. To środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla. Warto podkreślić, że dzisiaj cena tego surowca w składach prywatnych często przekracza 3500 zł. Robimy wszystko, by to zmienić i łagodzić skutki kryzysu dla Polaków.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button