POLITYKAPOLSKA

Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Islandii i Łotwy

Warszawa

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Warszawie z islandzką premier Katrín Jakobsdóttir.

Spotkanie było okazją do omówienia najważniejszych kwestii dwustronnych – w tym roli Polonii, która zamieszkuje Islandię. Politycy omówili również aktualne tematy międzynarodowe.

Rozmowy polsko-islandzkie

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premier Islandii o dwustronnej współpracy gospodarczej, ale także o Polakach, którzy mieszkają na Islandii. Nasi rodacy stanowią największą grupę wśród obcokrajowców na Islandii (ponad 23 tys. z ogólnej liczby 50 tys. imigrantów) i przyczyniają się do tworzenia nowych możliwości współpracy gospodarczej i kulturalnej między naszymi krajami. „Relacje polsko-islandzkie są bardzo dobre” – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Ze względu na silne relacje, Islandia otworzyła niedawno w Polsce ambasadę.

Wsparcie dla Ukrainy

Podczas spotkania poruszona została także kwestia współpracy na rzecz wsparcia bezpieczeństwa Europy poprzez pomoc Ukrainie. Islandzka premier odwiedziła wczoraj Kijów.

„Dziękuję za wszelką pomoc w dotarciu na Ukrainę. Bardzo dobrze było skorzystać z polskiej pomocy” – zaznaczyła Katrín Jakobsdóttir.

W ubiegłym roku szefowa islandzkiego rządu wzięła także udział w warszawskiej konferencji Darczyńców dla Ukrainy, która zorganizowana została pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji.

Współpraca międzynarodowa

Szefowie rządów rozmawiali również o współpracy wielostronnej, m.in. w ramach NATO i Rady Europy, w której Islandia sprawuje obecnie przewodnictwo. Polska jest dla Islandii ważnym partnerem politycznym i gospodarczym w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej współpraca gospodarcza między naszymi krajami realizowana jest na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Premier Morawiecki i premier Islandii Katin Jakobsdottir (fot. KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Łotwy

Premier Mateusz Morawiecki gościł premiera Łotwy Artursa Krišjānisa Kariņša. Politycy spotkali się w Warszawie, aby omówić bieżące kwestie dwustronne oraz międzynarodowe. Podczas spotkania poruszono przede wszystkim dalsze perspektywy działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa naszego regionu Europy. Premierzy rozmawiali o współpracy w ramach NATO oraz wsparciu Ukrainy w obronie przed rosyjskim najeźdźcą. Poruszyli także temat rozbudowy infrastruktury energetycznej w naszym regionie oraz bezpieczeństwa energetycznego naszych państw. Szef polskiego rządu rozmawiał również ze swoim łotewskim odpowiednikiem o najważniejszych kwestiach w skali europejskiej. Łotwa w najbliższych miesiącach przejmie prezydencję Rady Europy, stąd tak ważne jest, aby rozmawiać o przyszłej agendzie w tematach naszego kontynentu.

Polska i Łotwa dobrze rozumieją zagadnienia naszego regionu

Łotwa jest jednym z krajów bałtyckich. Jako kraje Europy Środkowo-Wschodniej, łączą nas podobne wyzwania i perspektywy. Razem z Łotwą współpracujemy na rzecz rozwoju naszego regionu, wzmocnienia więzi między naszymi krajami, ale również – przede wszystkim – na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, w tym Polski.

– Dobrze jest rozmawiać z krajami o podobnym zdaniu i sposobie myślenia. Zwłaszcza w tych tragicznych momentach historii i tego, co dzieje się w Ukrainie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premierem Łotwy.

Premier Morawiecki i Łotwy Krisjanis Karins (fot. KPRM)

Polska podkreśla od dawna na arenie międzynarodowej znaczenie bezpieczeństwa energetycznego. Szef polskiego rządu, podczas spotkania z premierem Łotwy, dużo czasu poświęcił na rozmowy właśnie o rozbudowie infrastruktury energetycznej w naszym regionie.

Wspólnie działamy w wielu sprawach na arenie międzynarodowej

Współpraca z bliskimi nam geograficznie krajami naturalnie przeradza się w dobrą współpracę na wielu płaszczyznach. Interesują nas wspólne przedsięwzięcia infrastrukturalne, gospodarcze czy kulturowe. Dziś jednak najważniejszą kwestią, która nas wspólnie dotyczy, jest bezpieczeństwo. Cieszymy się, że mamy sojuszników, którzy podzielają nasze spojrzenie w tym zakresie i wspierają nas między innymi na arenie międzynarodowej.

– Jesteście nie tylko naszym przyjacielem, ale także sojusznikiem w wielu działaniach na arenie międzynarodowej. To niezwykle ważne, jak zresztą wszyscy wiemy, by przywrócić bezpieczeństwo i pokój w regionie – powiedział szef polskiego rządu.

Rozmowy o europejskich perspektywach

Prowadzimy w ostatnim czasie intensywną ofensywę dyplomatyczną, poprzez spotkania z wieloma liderami państw. Wizyta premiera Łotwy jest ważnym punktem, dzięki któremu możemy podzielić się refleksjami nad dalszymi działaniami w najważniejszych obszarach. Łotwa w najbliższym czasie będzie przewodziła Radzie Europy i tym samym budowała agendę tego formatu. Premier Mateusz Morawiecki omówił z premierem Łotwy najbliższe perspektywy działań na arenie międzynarodowej – również kwestie dalszych sankcji na Rosję i Białoruś.

– Cieszę się, że mogę Cię gościć w Warszawie, i że możemy wymienić się opiniami co do tego, co się dzieje teraz i co będzie się działo w najbliższych miesiącach – podsumował Prezes Rady Ministrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button