POLSKA

Marszałek Sejmu i Senatu spotkali się z królem Danii Fryderykiem X

Fryderyk X, Król Danii w Polsce

O współpracy w dziedzinie energetyki odnawialnej, bezpieczeństwie europejskim i światowym oraz polsko-duńskich stosunkach rozmawiał w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia z królem Danii Fryderykiem X.

Polska jest pierwszym krajem odwiedzanym przez duńskiego monarchę po wstąpieniu na tron.

Jak relacjonował Marszałek Sejmu w rozmowie z przedstawicielami mediów po spotkaniu, z Fryderykiem X mówił o obszarach możliwej kooperacji.

– Takim polem współpracy jest na pewno kwestia energii odnawialnej. Duńczycy mają w tym obszarze olbrzymie doświadczenia, zarówno jeżeli chodzi o energię wiatrową, jak i o technologię biogazową – podkreślił Hołownia.

Podczas spotkania Fryderyk X wskazał na polsko-duńską kooperację w dziedzinie energetyki i jej ważny element jakim jest Baltic Pipe. Zaakcentował także m.in. jak istotne jest uniezależnienie od tradycyjnych paliw. Monarcha zwrócił też uwagę na znaczenie biogazu i współpracę na linii Warszawa – Kopenhaga w zakresie tej technologii. Marszałek Sejmu zaznaczył, że konieczne jest zaangażowanie w rozwój biogazowni, zwracając uwagę na cenne duńskie rozwiązania z tym związane.

Marszałek Sejmu przekazał ponadto, że z Królem Danii rozmawiał również o ogólnym klimacie na świecie i w Europie. Hołownia poinformował też, że Fryderyk X zaprosił go na forum demokratyczne. Podczas spotkania z duńskim monarchą Marszałek Sejmu podkreślił dobre relacje między Polską i Danią i to jak wiele łączy nasze kraje. Z Królem Danii poruszył również m.in. pełną wyzwań sytuację bezpieczeństwa, w szczególności w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Szymon Hołownia zauważył, że chodzi nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także przyszłych pokoleń. Jak zaznaczył, jedynie współpraca w Europie może być odpowiedzią na zagrożenie ze strony Rosji.

Marszałek Senatu spotkała się z królem Danii Fryderykiem X

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 31 stycznia 2024 r. spotkała się w Senacie z królem Danii Fryderykiem X. Rozmowy zdominowały kwestie energii odnawialnej oraz bezpieczeństwa w związku z trwającą wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

W spotkaniu uczestniczył m.in. minister spraw zagranicznych Królestwa Danii Lars Lokke Rasmussen, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna i szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

Fryderyk X, Król Danii i Małgorzata Kidawa-Błońska (fot. Tomasz Ozdoba/Kancelaria Senatu)

Podczas spotkania Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła długą tradycję sąsiedzkich i kulturowych związków łączących Polskę i Danię. Zwróciła uwagę, że obecnie współpraca i troska obu krajów skupia się na energii odnawialnej oraz problematyce bezpieczeństwa, w związku toczącą się na wschód od unijnej granicy wojną Rosji przeciwko Ukrainie. Król potwierdził, że wspólnym mianownikiem działań podejmowanych wokół Bałtyku jest uwolnienie się od Moskwy jako tradycyjnego dostawcy surowców energetycznych oraz zagrożenia dla państw z nią sąsiadujących.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że Polska i Dania zasiadają obok siebie w Radzie Unii Europejskiej. Senator podkreślił, że przypominanie o tym jak ważna dla bezpieczeństwa całej Europy jest pomoc Ukrainie stanowi stały element polskiej polityki zagranicznej. Towarzyszący królowi minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen zgodził się z przedmówcą. Poinformował o dotychczasowych oraz planowanych w najbliższych tygodniach finansowych i materiałowych pakietach pomocowych dla Ukrainy.

Marszałek Senatu wyraziła zadowolenie, że towarzyszący duńskiemu monarsze minister ds. klimatu i energii weźmie udział w Senacie we wspólnym posiedzeniu Komisji Klimatu i Środowiska i Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, które poświęcone będzie przyszłości i rozwojowi energetyki odnawialnej w Polsce.

Pobyt w Polsce jest pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną 55-letniego Fryderyka X jako króla Danii. Duńska premier Mette Frederiksen 14 stycznia br. ogłosiła go królem po abdykacji jego matki, 83-letniej królowej Małgorzaty II. Uroczystość przekazania korony odbyła się na Zamku Christiansborg w Kopenhadze.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button