POLSKA

Wizyta Króla Danii Fryderyka X w Polsce

Fryderyk X, Król Danii i Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z odwiedzającym Polskę Jego Królewską Mością Fryderykiem X, Królem Danii.

To pierwsza zagraniczna wizyta Króla Fryderyka X.

– Ogromnie cieszymy się z tej wizyty, mając pełną świadomość jej absolutnej wyjątkowości. Jesteśmy bardzo dumni, że pierwsza zagraniczna wizyta Waszej Królewskiej Mości odbywa się właśnie w naszym kraju. Jest to dla nas znak powagi jaką Dania, jaką Wasza Królewska Mość przywiązuje do relacji z Polską, a także znak przyjaźni – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że niezwykle docenia powagę tej wizyty ze względu na szczególne okoliczności otaczającego nas świata politycznego, z którymi dzisiaj wszyscy borykamy się. Wskazywał na konieczność budowania bezpieczeństwa w naszej przestrzeni europejskiej, z jednej strony – bezpieczeństwa energetycznego, które Polska właśnie we współpracy z Danią od lat z powodzeniem realizuje i umacnia.

Fryderyk X, Król Danii i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Z drugiej strony – mówił Duda – jest także konieczność umacniania, zwłaszcza w ostatnim czasie, naszego sojuszu militarnego.

– Jesteśmy razem częścią NATO co ma dzisiaj fundamentalne znaczenie zwłaszcza wobec zagrożenia jakie płynie ze wschodu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę – powiedział prezydent podczas oficjalnego śniadania wydanego na cześć Fryderyka X.

– Celem wizyty jest dalszy rozwój relacji polsko–duńskich, przede wszystkim w wymiarze ekonomicznym – mówił Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak, wskazując na dużą delegację rządową i biznesową towarzyszącą Królowi Danii.

Oprócz Warszawy Król Danii odwiedzi również Szczecin, gdzie m.in. weźmie udział w symbolicznej ceremonii otwarcia Vestas ST3 w fabryce turbin Vestas Offshore oraz złoży wizytę w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno–Wschodniego NATO w Szczecinie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button