POLSKA

Marcin Matczak: dostałem telefon z numeru infolinii CBA o śmierci mojego syna. Raper „Mata” aresztowany za posiadanie narkotyków

Warszawa

Profesor Marcin Matczak dostał telefon z numeru infolinii CBA z informacją o śmierci jego syna.

Jest to tzw. spoofing.

Do prawnika Marcina Matczaka 27 stycznia około 21.00 ktoś zadzwonił z numeru 800 808 808 (infolinia CBA) z informacją, że jego syn (Michał „Mata” Matczak) nie żyje.


„Oczywiście Michałowi nic nie jest. Po krótkim zdenerwowaniu tym telefonem uznałem, że jest on dobrym powodem, by nadal robić to, co dotychczas, tylko bardziej” – dodał prawnik na Twitterze.

Jest on kolejną ofiarą spoofingu. Do czynienia z tymi przestępcami mieli już m.in. adwokat Roman Giertych czy były szef CBA Paweł Wojtunik.

Marcin Matczak (fot. Marcin Matczak/FB)

Spoofing – groźne narzędzia w rękach cyberprzestępców

W ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz większą ilością złośliwych ataków, skierowanych również w osoby publiczne.

Spoofing czyli (nie)znane numery? Nie ufaj – zawsze sprawdzaj!

Spoofing to w dużym uproszczeniu podszywanie się pod innego użytkownika sieci. Oszust wykorzystujący metodę spoofingu telefonicznego podszywa się pod konkretne numery, dzwoniąc z nich do ofiar i udając właściciela danego numeru – naszego znajomego, pracownika naszego banku, urzędnika czy nawet policjanta. Identyfikacja połączeń przychodzących nie zawsze jest wiarygodna. Istnieje możliwość zamiany numeru strony inicjującej połączenie. Największe możliwości zamiany mają użytkownicy usług VoIP (Voice over Internet Protocol).

Nowe rozwiązania technologiczne ułatwiają masowe wykorzystywanie spoofingu. Oszust może bowiem obecnie ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policja nie ma natomiast możliwości zablokowania tego procederu, ponieważ telefon oszusta podłączony jest do sieci komputerowej, a nie komórkowej.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

Michał „Mata” Matczak zatrzymany

27 stycznia po godz. 23 przy ul. Okolskiej Michał „Mata” Matczak został zatrzymany za posiadanie środków prawnie zabronionych.

Podczas policyjnej kontroli w Warszawie na Górnym Mokotowie u 21-letniego mężczyzny, znanego rapera znaleziono marihuanę (1,5 grama). Skontrolowano także kilka innych osób.

„Mata” usłyszy zarzuty nielegalnego posiadania narkotyków, za co grozi kara do trzech lat więzienia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button