RÓŻNOŚCI

Małpy, rekiny, tygrysy. Interpol łapie kłusowników i handlarzy. Skonfiskowano tysiące zwierząt

Handel dziką fauną i florą na świecie

Zorganizowana ogólnoświatowa operacja celna i policyjna doprowadziła do przejęcia dużych ilości chronionej flory i fauny na wszystkich kontynentach!

Od 4 do 30 czerwca Interpol i Światowa Organizacja Celna (WCO) koordynowały operację „Piorun” razem z policją, która doprowadziła do wspólnych działań egzekucyjnych przeciwko dzikiej przyrodzie i przestępczości związanej z przemysłem drzewnym aż w 109 krajach.

Biały Tygrys w Meksyku (fot. Interpol)

Prowadzona przez wywiad operacja z wyprzedzeniem identyfikowała szlaki przemytnicze, umożliwiając funkcjonariuszom granicznym, policji i ochrony środowiska przechwytywanie chronionych produktów dzikiej fauny i flory. Były to działania związane: od żywych dużych kotów i naczelnych po drewno, morską faunę i zwierzęta, takie jak odzież, kosmetyki, żywność przedmioty, tradycyjne leki i rękodzieło.

Żółw jaszczurowaty w Ekwadorze (fot. Interpol)

Wstępne wyniki doprowadziły do zidentyfikowania prawie 600 podejrzanych, co spowodowało ich aresztowania na całym świecie.

Do tej pory skonfiskowano:

– 23 żywych naczelnych;
– 30 dużych kotów i ich kości;
– 440 sztuk kłów słonia i dodatkowe 545 kg wyrobów z kości słoniowej;
– 5 rogów nosorożca;
– ponad 4300 ptaków;
– prawie 1500 żywych gadów i prawie 10 000 żywych żółwi i wypchanych żółwi;
– prawie 7700 części z dzikich zwierząt ze wszystkich gatunków, w tym ponad 30 kg mięsa z dziczyzny;
– 2550 metrów sześciennych drewna (co odpowiada 74 ładunkom);
– ponad 2600 roślin;
– prawie 10 000 morskich zwierząt dzikich, takich jak korale, koniki morskie, delfiny i rekiny.

Walka z nielegalnym przestępstwem przeciwko dzikiej przyrodzie – liczby (fot. Interpol)

Operacja doprowadziła do przejęcia w Nigerii przejęto pół tony łusek pangolinów, które miały wyjechać do Azji i aresztowania trzech podejrzanych w Urugwaju, próbujących przemycić ponad 400 chronionych gatunków dzikiej przyrody.

Operacja podkreśliła utrzymującą się tendencję w handlu dzikimi zwierzętami w Internecie. 21 osób aresztowano w Hiszpanii i skonfiskowano we Włoszech 1850 ptaków w wyniku takich dwóch dochodzeń.

Kilkadziesiąt papug ułożonych jedna na drugiej w małej klatce w Indiach (fot. Interpol)

„Przestępczość związana z dziką fauną i florą nie tylko pozbawia nasze środowisko zasobów, ale także ma wpływ na przemoc, pranie brudnych pieniędzy i oszustwa” – powiedział Sekretarz Generalny Interpol Jürgen.

„Operacje takie jak „Piorun” są skonkretyzowane do ponadnarodowych sieci przestępczych czerpiących korzyści z tych nielegalnych działań. Będziemy kontynuować nasze wysiłki z naszymi partnerami” – dodał szef Interpol.

„Ze względu na nasze przyszłe pokolenia i świat, w którym żyjemy, ważne jest, abyśmy powstrzymali przestępców przed zagrożeniem życia, bezpieczeństwem, gospodarką i zrównoważeniem naszej planety, nielegalnie eksploatując dziką florę i faunę” – powiedziała Ivonne Higuero, Sekretarz Generalny CITES.

Jest to trzecia operacja Interpolu na taką skalę po podobnych przeprowadzonych w 2018 i 2017 roku.

4100 żółwi stepowych wiezionych w kontenerach z Kazachstanu do Rosji (fot. Interpol)

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), skrótowo konwencja waszyngtońska – międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button