INNEZIMOWE

Magda Czyszczoń i Szymon Palka triumfowali na MP na dystansach

Łyżwiarstwo szybkie

W niedzielę w Tomaszowie Mazowieckim zakończyły się mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim.

Najlepsi na długich dystansach ponownie byli Magdalena Czyszczoń z AZS AWF Katowice oraz Szymon Palka z KS Arena Tomaszów Mazowiecki.

Czwarty dzień mistrzostw w Arenie Lodowej był poświęcony na rywalizację długodystansowców i sprinterów w drużynach. Dla zawodników była to zarazem ostatnia okazja do pokazania się przed polską publicznością przed inauguracją nowego cyklu Pucharu Świata w norweskim Stavanger (11-13 listopada).

Wśród kobiet 5000 metrów pokonała najszybciej Magdalena Czyszczoń z AZS AWF Katowice, która podczas tegorocznych MP na dystansach zdobyła indywidualnie po dwa złote i srebrne medale.

– Chciałam przejechać ten bieg w miarę równo i się udało. Cieszę się, że obroniłam tytuł i po raz szósty zostałam mistrzynią Polski. Miejmy nadzieję, że będzie coraz lepiej w sezonie startowym – liczy Czyszczoń.

Srebrny medal w tej konkurencji odebrała Natalia Jabrzyk z miejscowego KS Pilica, którą również zobaczymy w przyszłym tygodniu podczas PŚ w Stavanger.

– Ostatnie tygodnie były dość ciężkie dla mnie, jakoś nie mogłam odnaleźć się na treningach. Dążyłam do kwalifikacji na PŚ i wierzyłam, że praca przyniesie efekty. Kwalifikacja jest moja, przy okazji udało się zdobyć kilka medali, także wszystko poszło zgodnie z planem – mówi Jabrzyk. – Wszystkie osoby startujące w Arenie Lodowej przebywają w niej niemal na co dzień, więc czujemy się tu jak jedna wielka rodzina. Będąc z Tomaszowa i startując w lokalnym klubie, to dla mnie  szczególny start. Na trybunach zasiadają rodzina z przyjaciółmi, a ich wsparcie bardzo mi pomaga – dodaje.

Najlepszy w męskiej walce na dwa razy dłuższym dystansie był Szymon Palka z KS Arena Tomaszów Mazowiecki, wyprzedzając klubowego kolegę Norberta Piekielnego oraz Artura Janickiego z UKS Błyskawica Domaniewice. Palka łącznie w weekend zdobył trzy złote oraz jeden srebrny medal.

– Nie ukrywam, że czułem się faworytem. Byłem trochę zmęczony startami, więc tym bardziej cieszę się z obrony tytułu. Udało się kontrolować bieg i dowieźć złoto. Pragnę przy okazji pogratulować Norbertowi, bo drugie miejsce to super wynik – mówi Palka.

W sprincie drużynowym kobiet triumfował AZS AWF Katowice w składzie Maja Płończyk, Olga Kaczmarek i Iga Wojtasik. Druga była ekipa WTŁ Stegny Warszawa, a trzecia – KS Pilica Tomaszów Mazowiecki. Z kolei u mężczyzn również zwyciężyli sprinterzy AZS AWF Katowice (Piotr Michalski, Piotr Nałęcki, Gaweł Oficjalski). Wicemistrzami zostali panczeniści z KS Pilica Tomaszów Mazowiecki, a na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy AZS Zakopane.

Łyżwiarstwo szybkie. MP – zwycięzcy (fot. Paweł Skraba)

Wszystkie dni zmagań na torze w Arenie Lodowej obserwował Paweł Abratkiewicz, szkoleniowiec kadry narodowej w łyżwiarstwie szybkim, który w środę wylatuje z podopiecznymi na zawody PŚ w Stavanger.

– Myślę, że w konkurencjach sprinterskich była jedna niespodzianka z Szymonem Wojtakowskim na podium. Liderzy – Damian Żurek i Piotr Michalski – pokazali się z jak najlepszej strony. Jeśli chodzi o średnie biegi, to jest jeszcze trochę do zrobienia, ale znaczenie miała również inna twardość lodu, na którym zawodnicy nie do końca potrafili się odnaleźć. W biegach długich bardzo dobrze zaprezentowała się Magda Czyszczoń, osiągając fajny wynik jak na ten okres sezonu – podsumowuje pokrótce Abratkiewicz.

– Kadra poleci do Norwegii w najsilniejszym składzie, być może znajdzie się w niej kilku zawodników, którym damy szansę jazdy w międzynarodowej stawce. Najważniejsze dla nas będą mistrzostwa świata na dystansach, a w PŚ trzeba będzie powalczyć o kwalifikację. Zawsze powtarzam jednak zawodnikom, aby nie nastawiali się na konkretne wyniki, tylko myśleli o jak najlepszej jeździe pod względem technicznym. Będąc optymalnie przygotowanymi, te wyniki na pewno będą dobre – dodaje.

Wyniki 4. dnia 37. Mistrzostw Polski na Dystansach

5000 metrów kobiet: 1. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) – 7:23.45, 2. Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) – 7:51.48, 3. Liwia Kubin (KS SNPTT 1907 Zakopane) – 8:02.28

10 000 metrów mężczyzn: 1. Szymon Palka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) – 14:00.02, 2. Norbert Piekielny (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) – 14:05.94, 3. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) – 14:23.74

Sprint drużynowy kobiet: 1. AZS AWF Katowice – 1:35.46, 2. WTŁ Stegny Warszawa – 1:35.99, 3. KS Pilica Tomaszów Mazowiecki – 1:36.61

Sprint drużynowy mężczyzn: 1. AZS AWF Katowice – 1:25.13, 2. KS Pilica Tomaszów Mazowiecki – 1:27.65, 3. AZS Zakopane – 1:28.76

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button