POLSKA

Mafia vatowska. Były prezes Fundacji TVN zatrzymany. Zarzut prania pieniędzy

Pseudotwory okradają Polaków

Trzy osoby zatrzymane podejrzane o pranie pieniędzy i zabezpieczone mienie warte ok. 14 mln zł, to efekt kolejnych działań CBŚP, KAS i Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Akcja została przeprowadzona w ramach jednego z wątków bardzo skomplikowanego śledztwa, w którym występuje już ponad 220 podejrzanych. Skarb Państwa przez grupę został okradziony na ok. miliard złotych.

Jedną z zatrzymanych osób jest Rafał Rz. Jest to były członek zarządu i były prezes Fundacji TVN.

Zatrzymane osoby to Rafał Rz., Karol M. i Monika B. Grupą kierował m.in. Marcin B., który lokował pieniądze w warszawskie luksusowe nieruchomości w Wilanowie.

Rz. był członkiem zarządu fundacji od lipca 2011 roku. Potem został prezesem zarządu. Był też skarbnikiem zarządu.

Biorąc pod uwagę kwotę wyłudzonego podatku VAT, liczbę podmiotów gospodarczych biorących udział w przestępczym procederze, a także ilość podejrzanych, śledztwo jest jednym z największych postępowań prowadzonych przez polskie prokuratury dotyczących tzw. „mafii vatowskich”.

Śledztwo, dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uszczupleniem podatku od towarów i usług, w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem paliwami płynnymi jest prowadzone od kilku lat. Jest to śledztwo wielowątkowe o charakterze międzynarodowym, obejmujące swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyjaśnianiem kolejnych wątków sprawy zajmowali się funkcjonariusze różnych instytucji. W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym. Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje. Działalność ta spowodowała uszczuplenia Skarbu Państwa na prawie miliard złotych.

Aktualnie w śledztwie występuje ponad 220 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek należący do podejrzanych wart ponad 100 mln zł. Zajęto między innymi środki finansowe w gotówce i na lokatach bankowych, udziały w spółkach oraz nieruchomości.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), na terenie województwa mazowieckiego zatrzymali kolejne 3 osoby. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli telefony oraz dokumentację, która jest poddawana analizie. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych w postaci nieruchomości położonych w luksusowej dzielnicy Warszawy, poprzez ustanowienie na tych nieruchomościach hipotek przymusowych, jak też ich zakazów zbywania i obciążania oraz dokonali zajęcia udziałów i akcji w spółkach, na łączną kwotę około 14 mln zł.

W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku, trojgu zatrzymanym przedstawiono zarzuty prania pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych, dodatkowo jednemu z nich zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku dwoje zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych, wobec trzeciej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa.

Tylko my od początku mówimy, że w Polsce już od dawna nie ma mediów (przynajmniej od 20 lat). Są to jakieś psuudotwory partyjne oraz zależne od kogoś.

Tylko my przestrzegamy m.in. prawa prasowego.

Więcej

Ze zgromadzonych w sprawie dowodów wynika, że członkowie grupy przestępczej kierowanej m.in. przez Marcina B., w ramach kontrolowanego przez siebie łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej przy udziale tzw. znikających podatników paliwa płynne. Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy, tj. znikający podatnicy, nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług. Wystawiano także poświadczające nieprawdę faktury i nierzetelną dokumentację księgową. Działalność ta spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na kwotę około 1 miliarda złotych.

Ostatnie zatrzymania

Zatrzymane ostatnio osoby to Rafał Rz., Karol M. i Monika B. Jak ustalono, mężczyźni w okresie od października 2014 r. do listopada 2017 r zajmowali się lokowaniem środków uzyskanych z przestępstw podatkowych popełnianych przez grupę kierowaną przez m.in. Marcina B. w warszawskie luksusowe nieruchomości w Wilanowie. W tym celu poprzez kontrolowane przez siebie podmioty uzyskiwali środki finansowe pochodzące od spółek zaangażowanych w proceder uszczupleń VAT. Za środki te następnie były nabywane nieruchomości, a w celu zatarcia śladów przestępnego pochodzenia tych środków wykorzystywano między innymi fikcyjne umowy, których stronami miały być spółki, jak też osoby fizyczne. Zatrzymana kobieta, będąca byłą żoną ukrywającego się przed polskim wymiarem sprawiedliwości Marcina B., usłyszała zarzuty związane z przyjęciem do faktycznego posiadania i użytkowania nieruchomości nabytej za środki pochodzące z przestępstw skarbowych popełnionych przez zorganizowaną grupę kierowaną m. in. przez jej ówczesnego męża. Kobieta do dnia zatrzymania zarządzała wartą 7 milionów złotych nieruchomością wykorzystując ją w celach prywatnych. Nieruchomość ta formalnie stanowi własność warszawskiej spółki akcyjnej, której członkiem rady nadzorczej jest podejrzana.

Na wniosek prokuratora wobec Rafała Rz. oraz Moniki B. sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec Karola M. zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.
Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponadto na mieniu podejrzanych prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na poczet przyszłych kar na kwotę 14 mln zł poprzez ustanowienie hipotek przymusowych na nieruchomościach położonych w Warszawie, jak też zakazów zbywania i obciążania tych nieruchomości oraz zajęcia udziałów i akcji w spółkach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button