WODNY

Maciej Grabowski wicemistrzem świata Masters w klasie Laser

Maciej Grabowski (MKŻ Arka Gdynia) wywalczył tytuł wicemistrza świata Masters (35-44 lata) w olimpijskiej klasie ILCA 7 (Laser Standard).

W regatach rozegranych w Barcelonie od Polaka lepszy był tylko tegoroczny olimpijczyk z Tokio i dziewiąty zawodnik ostatnich mistrzostw Europy, Wannes van Laer (Belgia).

Maciej Grabowski wicemistrzem świata Masters w klasie Laser (fot. org.)

Obaj zawodnicy od samego początku dominowali i między sobą rozstrzygnęli zwycięstwa we wszystkich 12 wyścigach – Polak wygrał 4, Belg 8 wyścigów.

– Siedem dni pływania, wyśmienite warunki żeglarskie i komplet 12 wyścigów. Sporo nowych twarzy w stawce Mastersów, zaczynają się pojawiać zawodnicy dużo młodsi, którzy osiągnęli już wiek upoważniający do startu w Masters. Przykładem jest choćby zwycięzca Wannes van Laer, który cały czas ściga się zawodowo, trenuje cały rok i właśnie zaczyna przygotowania do igrzysk w Paryżu. Na pewno rywalizacja z nim była dużym wyzwaniem. Cieszę się, że w wyścigach, w których on był lepszy, ja dosłownie siedziałem mu na plecach i wyprzedzał mnie o pół długości łódki, maksymalnie jedną długość łodzi. Liczę, że za rok w Meksyku powtórzę sukces z 2017 roku, kiedy to zdobyłem mistrzostwo świata Masters. Żeglowanie wciąż sprawia mi wiele radości – mówi Maciej Grabowski.

Maciej Grabowski to legenda klasy Laser, wielokrotny mistrz Polski, który trzy razy reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich. Najbliżej medalu olimpijskiego był w swoim debiucie, w Sydney w 2000 roku zajął 7. miejsce. Sześciokrotny uczestnik mistrzostw Europy (1. miejsce w 2001, 2. miejsce w 2006, 3. miejsce w 2003 i 2004). Jest też pierwszym polskim żeglarzem, który w jednym sezonie (2012) zdobył złote medale mistrzostw Polski w dwóch różnych klasach olimpijskich: Laser i Star (z Arkadiuszem Ornowskim). Karierę sportową zakończył 9 lat temu, ale – jak sam mówi –  ciągnie wilka do lasu i jak tylko może, to startuje w regatach Mastersów (mistrz świata 2017, wicemistrz świata 2014, mistrz Europy 2013, 2015) oraz w niektórych imprezach seniorskich weryfikując umiejętności i poziom młodszego pokolenia żeglarzy.

W Barcelonie, oprócz Macieja Grabowskiego, w kategorii Grand Masters (55-64 lata) startował też Maciej Bardan. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser (Laser Team Poland) zajął 31. miejsce.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button