POLSKAŚWIAT

Lubelskie. Rakiety w Przewodowie. Co wiemy do tej pory

Wojna na Ukrainie

„15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy.

Celem była infrastruktura krytyczna prowadzona przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej. W wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.”

To komunikat w związku z wezwaniem ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ.

Jak wiemy ta rozmowa trwała tylko 5 minut.

Wieś ta położona jest prawie 10 km od granicy z Ukrainą. W wyniku wybuchu zginęło dwóch mężczyzn.

W Przewodowie, gdzie doszło do wybuchu policjanci od początku zdarzenia zabezpieczają teren. Policyjni eksperci wspólnie z innymi służbami szczegółowo wyjaśniają okoliczności zdarzenia i zabezpieczają dowody.

W Przewodowie, gdzie doszło do wybuchu policjanci zabezpieczają teren (fot. policja)

Polski rząd zdecydował się o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych.

Dopiero około północy z wtorku na środę pojawił się komunikat polskiego MSZ.

Między północą a 1 w nocy premier Morawiecki i prezydent Duda wydali oświadczenia dot. tego incydentu.


Na szczycie G20 na Bali prezydent USA zwołał nadzwyczajne spotkanie światowych przywódców. Joe Biden powiedział, że „istnieją wstępne informacje przeczące temu, by rakieta ta została wystrzelona z Rosji”. „Oferujemy nasze pełne wsparcie i pomoc przy trwającym śledztwie Polski” – dodał.


Agencja AP podaje, że w Przewodowie dotarł pocisk ukraińskiej obrony przeciwrakietowej, który miał trafić w rosyjską rakietę i przypadkiem spadł na terytorium Polski.

Wg Reuters Joe Biden poinformował partnerów z G7 i NATO, że ten wybuch był spowodowany przez ukraiński pocisk obrony powietrznej.

16 listopada zaplanowano obrady Rady Północnoatlantyckiej. Polska chce uruchomienia artykułu 4 Paktu Północnoatlantyckiego. W Artykule 4 chodzi o wspólne konsultacje krajów natowskich, wtedy gdy któregokolwiek z państw NATO jego terytorium będzie zagrożone.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapewnił Mariusza Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski.

Przewodniczący PO Donald Tusk: „To zdarzenie uświadomiło nam, jak ważna jest skuteczna obrona nieba nad Polską. Dziś czujemy, jak ważne są dla nas wszystkie sojusze – NATO i relacja z USA.
Jako klub będziemy chronili przestrzeń dotyczącą bezpieczeństwa Polski przed jałowymi sporami.”

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Kanady Justin Trudeau rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim. Oferują pełne śledztwo w sprawie pocisku, który we wtorek spadł po polskiej stronie granicy.


Szef BBN Jacek Siewiera: Po rozmowie Andrzeja Dudy i Joe Bidena pozostajemy w ścisłym kontakcie ze stroną amerykańską. Ponownie wymieniliśmy informacje z ambasadorem Markiem Brzezinskim.

Inne ważne informacje

15 państw podpisało w Kwaterze głównej NATO list intencyjny w sprawie budowy europejskiej tarczy antyrakietowej. Wśród nich są wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej z wyjątkiem Polski. Mariusz Błaszczak szef polskiego MON stwierdził, że nasza obrona jest lepsza. Jak widzimy, nie zadziałała…

W marcu w Warszawie amerykański prezydent Joe Biden powiedział, że Sojusz Atlantycki będzie chronić każdy centymetr terytorium NATO. I? To wkrótce okaże się…

CNN podało, że samolot NATO, który patroluje przestrzeń powietrzną nad Polską, zarejestrował tor lotu rakiety, która spadła na terytorium Polski.

Dane z radaru zostały już przekazane dowództwu NATO i rządowi w Warszawie.

Samoloty NATO prowadzą regularny nadzór wokół Ukrainy od rosyjskiej agresji.

PiS jak zwykle skompromitował się! Po tym incydencie nie zareagował natychmiast, ale dopiero po kilku godzinach! „Polska w ruinie!”

Obecna władza potrafi tylko kraść, rozdawać miliardy złotych „swoim”, obrażać wszystkich Polaków głównie słowami ich lidera Jarosława Kaczyńskiego, itd. Zaś tak prostej rzeczy jak obrona naszego terytorium – ZERO! Ciągle tylko chwalą się ile to przeznaczają pieniędzy na zakup broni, jacy oni są wspaniali. I co z tego wynika? NIC!

Dlaczego od początku agresji Rosji na Ukrainę nie wydalono z Polski ambasadora Rosji?

Nieudacznicy z PiS codziennie tylko niszczą Polskę. Zastanawia nas to, że nikt od 7 lat na to nie reaguje…

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button