POLITYKAŚWIAT

Londyn. Andrzej Duda spotkał się z premierem Rishim Sunakiem. Podziękował za system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre

Wielka Brytania

O bezpieczeństwie, w tym bezpieczeństwie energetycznym oraz dalszym wsparciu Ukrainy rozmawiał dziś prezydent Andrzej Duda z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishim Sunakiem.

Wielka Brytania to ważny sojusznik Polski, wspierający wzmocnienie wschodniej flanki NATO – m.in. w ramach tego wsparcia w ub.r. rozlokowano w Polsce brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre. W styczniu br. Londyn jako pierwszy – w odpowiedzi na apel Andrzeja Dudy o przyłączenie się do koalicji, która przekaże Ukrainie nowoczesne czołgi – zadeklarował wysłanie 14 czołgów Challenger 2.

Podczas spotkania Andrzej Duda podziękował Rishiemu Sunakowi za jasne i zdecydowane wsparcie Ukrainy, a także „istotny udział w zwiększaniu naszego bezpieczeństwa”.

– System Sky Sabre chroni nasze niebo. To dla nas bardzo istotne, jestem za to bardzo wdzięczny, a także za obecność brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski – mówił.

Rozmowy na Downing Street to kolejny etap ofensywy dyplomatycznej prezydenta RP.

W piątek polski prezydent spotka się z królem Karolem III.

Londyn. Downing Street. Rishi Sunak i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Dzień wcześniej w Brukseli na spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO Andrzej Duda przedstawił oczekiwania związane z planowanym na lipiec tego roku szczytem NATO w Wilnie: Polska liczy na zwiększenie liczby żołnierzy NATO przewidzianych jako siły szybkiego reagowania oraz wzmocnienie infrastruktury (głównie chodzi o magazyny uzbrojenia) na wschodniej flance NATO na wypadek ewentualnej napaści.

O wspólnym stanowisku Europy Środkowej i Wschodniej w tych kwestiach Andrzej Duda rozmawiał w środę z prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą i prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. Słowacja przewodniczy w tym roku Bukaresztańskiej Dziewiątce, która w przyszłym tygodniu obradować będzie w Warszawie z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Jeszcze przed wizytą prezydenta USA w Polsce Andrzej Duda weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W Monachium Andrzej Duda spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w ramach Trójkąta Weimarskiego. Zaplanowano też rozmowy m.in. z prezydentem–elektem Czech Petrem Pavlem, a także z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem o bezpieczeństwie energetycznym.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button