MOTOSPORT

Loeb zwycięzcą rajdu Andaluzji. Al-Attiyah mistrzem świata w rajdach terenowych

TOYOTA GAZOO Racing i Nasser Al-Attiyah z podwójnym mistrzostwem w pierwszym sezonie World Rally-Raid Championship 2022

TOYOTA GAZOO Racing została mistrzem świata producentów w pierwszym sezonie World Rally-Raid Championship.

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel kierujący Toyotę GR DKR Hilux T1+ zdobyli tytuły mistrzowskie w klasyfikacji kierowców i pilotów Mistrzostw Świata w Rajdach Terenowych. Duet wygrał w Rajdzie Dakar, a w kończącym sezon Rajdzie Andaluzji zajął drugie miejsce. Trzeci wynik uzyskali Yazeed Al Rajhi i Dirk Von Zitzewitz startujący Toyotą Hilux Ovedrive.

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel zostali pierwszymi triumfatorami Mistrzostw Świata w Rajdach Terenowych.

Rajd Andaluzji był czwartą oraz finałową rundą FIA World Rally-Raid Championship 2022.

Załoga Toyota Gazoo Racing pokonała Sebastiena Loeba i Fabiana Lurquina.

Loeb wygrał w Rajdzie Andaluzji.

Tomasz Baranowski z Maciejem Martonem finiszowali na siódmym miejscu w T1.

Marek Goczał oraz Łukasz Łaskawiec triumfowali w klasie T4.

W klasyfikacji generalnej Goczał został wicemistrzem świata w klasie T4 wśród kierowców.

Łukasz Łaskawiec w klasie T4 został mistrzem świata wśród pilotów.

Konrad Dąbrowski zajął drugie miejsce w klasyfikacji sezonowej Pucharu Świata w Rajdach Cross Country 2022.

Nasser Al-Attiyah (Toyota Gazoo Racing), pięciokrotny zwycięzca Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych, dodał do swojego dorobku tytuł mistrza świata w rajdach terenowych oraz mistrzostwo świata producentów dla TOYOTA GAZOO Racing. W pierwszej edycji World Rally-Raid Championship (WR2C) katarski kierowca prowadzący Toyotę GR DKR Hilux T1+ zwyciężył w Rajdzie Dakar i stanął na podium w trzech z czterech rund, kończąc sezon z 20 punktami przewagi nad zawodnikiem na drugim miejscu podium.

Rajd Andaluzji, ostatnia runda mistrzostw, była doskonałym sprawdzianem dla załóg i ich pojazdów przed styczniowym rajdem Dakar. Po emocjonującej walce o pierwsze miejsce Nasser Al-Attiyah ostatecznie zajął w rajdzie drugie miejsce. Na 100-kilometrowym odcinku specjalnym kończącym rajd dojechał do mety jako pierwszy z 22 sekundami przewagi nad rywalem, zaś w łącznej klasyfikacji ustąpił mu zaledwie o 6 sekund.

„Bardzo się cieszę, że udało nam się ukończyć rajd. Start w Andaluzji był naprawdę niesamowity. Zwycięstwo w pierwszej edycji mistrzostw świata w rajdach terenowych jest dla nas niezwykle ważnym osiągnięciem. W sobotę straciliśmy dużo czasu z powodu dwóch przebitych opon, dlatego w niedzielę daliśmy z siebie wszystko. Ostatecznie zabrakło nam tylko sześć sekund. Ale najważniejsze, że zdobyliśmy mistrzostwo świata” – skomentował Nasser Al-Attiyah.

Yazeed Al Rajhi i Dirk Von Zitzewitz z zespołu Ovedrive Racing ukończyli Rajd Andaluzji na trzecim miejscu. Tę samą pozycję zdobyli również w tegorocznym Rajdzie Dakar. Duet startujący Toyotą Hilux Ovedrive w klasyfikacji WR2C okazał się trzecim najlepszym zespołem, z wynikiem 121 punktów.