MOTOSPORT

Yoann Bonato wygrał Rajd Katalonii 2022. Efréna Llarena rajdowym mistrzem Europy FIA

2022 FIA European Rally Championship

Yoann Bonato odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Europy FIA.

Podczas RallyRACC Catalunya-Costa Daurada pokonał niedawno koronowanego mistrza Efréna Llarena, aby zapewnić sobie ostatnie zwycięstwo sezonu.

Francuz – już w tym roku był na podium ERC na Gran Canarii i w Rzymie – uzyskał najszybszy czas w siedmiu z 12 testów prędkości zawodów, z których dwa zostały odwołane z powodu przestojów w dalszej kolejności.

Po tym, jak Bonato przebił się przez El Montmell 2 Power Stage – najdłuższy z rajdu na 24,18 km – Bonato ostatecznie wyprzedził Llarenę o 13,8 sekund.

Nie tylko to, ale przełomowy triumf asa Citröena i duża liczba punktów wystarczyły, aby przeskoczyć go z dziewiątego na trzecie miejsce w klasyfikacji mistrzostw. To imponujący występ, bo wziął udział w zaledwie połowie rund sezonu.

„Nie do wiary!” wykrzyknął. „Jestem taki szczęśliwy. Jest tak wielu ludzi, którym można podziękować za to zwycięstwo, od mojego zespołu po mojego pilota i Michelina, który dał nam tutaj doskonałe opony. Niesamowity wynik!”

Kolega z zespołu i rodak Javier Pardo zapełnił podium na trzecim miejscu i zajmuje drugie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Joan Vinyes musiał tylko dobiec do końca rajdu, aby zdobyć koronę ERC Open, którą wielokrotny mistrz Hiszpanii z powodzeniem zdobył na siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej, nieco ponad dziesięć sekund przed Alberto Battistollim. Włoch wykorzystał to wydarzenie, aby spróbować odbudować pewność siebie po ostatnim wypadku w Czechach.

Mabellini zajął dziewiąte miejsce, a jego kolega z ERC4 Roberto Daprà ukończył pierwszą dziesiątkę – podczas gdy czwarty w klasie okazał się wystarczający, aby zapewnić Óscarowi Palomo tytuł w kategorii.

Efren Llarena i Sara Fernandez zostali Rajdowymi Mistrzami Europy 2022!

RallyRACC Catalunya – Costa Daurada była finałową rundą Rajdowych Mistrzostw Europy 2022 FIA.