ŁÓDŹ

Łódź łączy się z kobietami. Rząd wprowadza żandarmerię wojskową na ulice

Po co PiS wyprowadza żandarmerię wojskową do polskich miast?

– Ostatnie dni pokazały nam eskalację przemocy policjantów względem łodzian – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

– Teraz usłyszeliśmy, że na ulice naszych miast wkroczy żandarmeria wojskowa. Zwracam się z apelem do wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, który jest moim byłym uczniem, aby nie wyprowadzał żandarmerii wojskowej na ulice Łodzi. W imię naszej znajomości proszę wojewodę o przyzwoite zachowanie i o to, aby nie eskalował sytuacji, z którą mamy do czynienia. Wierzę, że pan Tobiasz Bocheński w momencie próby pokaże, że ma charakter i nie wyśle wojska na mieszkańców.

Pod Stajnią Jednorożców odbywają się protesty. Zachęcam wszystkich do dołączenia się do niego. Pokażmy swój sprzeciw wobec cynicznej hipokryzji władz Prawa i Sprawiedliwości. Łódź łączy się z kobietami – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

– Wielu łodzian jest zaniepokojonych tym, że żandarmeria wojskowa może wyjść na ulice i próbować zakłócać pokojowe demonstracje – powiedział Tomasz Kacprzak, przewodniczący Komisji Ładu Społeczno-Prawnego.

– Apeluję do wszystkich żandarmów wojskowych, aby zachowywali się odpowiedzialnie, porządnie i tak, jak przystało na żołnierza Wojska Polskiego.

Wielu Polaków chce zademonstrować swój sprzeciw przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Jest to zrozumiałe, normalne i ludzkie. Oczekuję, że wszystkie służby porządkowe będą szanowały łodzian i nie dojdzie do żadnych ekscesów.

Obecnie trwa pandemia, wszyscy powinniśmy skupić się na pomocy seniorom i osobom będącym na kwarantannie – dodał przewodniczący Tomasz Kacprzak.

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiada

„Odpowiadając na komentarze ws. wsparcia Policji przez Żandarmerię informujemy, że taka pomoc była udzielana również podczas 1 fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami. Żandarmeria pomaga m.in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

Żandarmeria od momentu sformowania wspiera Policję w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie świąt państwowych, patriotycznych i religijnych oraz podczas ważnych wydarzeń takich jak EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO.

Żołnierze ci od marca 2020 roku pomagają funkcjonariuszom w działaniach na rzecz zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.”
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button