ŁÓDŹ

Łódź. Co z kolejowym absurdem PiS? Przystanek Retkinia zostanie wyburzony?

Łódzkie sprawy

Decyzja w sprawie przyszłości przystanku kolejowego Łódź Retkinia jeszcze nie zapadła – zapewnia PKP PLK.

5 listopada informowaliśmy, że wyburzenia popularnej i niedawno wybudowanej stacji za 50 mln zł chce spółka Centralny Port Komunikacyjny. Zburzenie, a później odbudowanie przystanku ma być koniecznie ze względu na budowę łódzkiej linii kolei dużych prędkości. Trwają rozmowy, czy takie rozwiązanie jest konieczne.

Informacja o wyburzeniu wybudowanego zaledwie dwa lata temu przystanku oburzyła nie tylko mieszkańców, ale także radnych i łódzkich polityków. Nic dziwnego. Inwestycja kosztowała kilkadziesiąt milionów złotych. Dodatkowo stacja na jednym z największych łódzkich osiedli stała się bardzo popularna wśród łodzian, którzy korzystają z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Teraz miałaby zostać zrównana z ziemią, a później odbudowana.

– Z uwagi na konieczność zapewnienia połączenia z nowo budowanym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości i istniejącą linią nr 14, zachodzi konieczność przebudowy istniejącej stacji Łódź Retkinia i kładki dla pieszych – wyjaśniał rzecznik prasowy CPK Konrad Majszyk.

Czy jednak rzeczywiście konieczne będzie całkowite wyburzenie przystanku?

– Tego jeszcze nie wiadomo – odpowiadają PKP PLK, które są właścicielem infrastruktury.

Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły

Jak czytamy w oświadczeniu w sprawie przystanku cały czas trwają uzgodnienia. Rzecznik prasowy PLK Karol Jakubowski nie pisze jednak wprost, czy wyburzenie będzie konieczne.

– Należy podkreślić, że rozwiązania proponowane przez PLK pozwalają usprawnić prowadzenie ruchu kolejowego, jednocześnie ograniczając ingerencję w infrastrukturę przystanku Łódź Retkinia, zarówno na etapie jego przebudowy, jak i późniejszej eksploatacji – pisze w oświadczeniu rzecznik PLK.

Zwraca jednocześnie uwagę, że kiedy podejmowano decyzję o budowie przystanku na Retkini, 7 lat temu, projekt budowy kolei dużych prędkości był „zawieszony”. Nie było więc jeszcze wiadomo czy i w jakim kształcie linia KDP powstanie. To właśnie dlatego zapadła decyzja o budowie stacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button