POLSKA

Lewica: Ukrainki zgwałcone przez Rosjan powinny mieć prawo do usunięcia ciąży w Polsce

Wojna na Ukrainie

Z Ukrainy napływa coraz więcej informacji o aktach przemocy wobec kobiet ze strony żołnierzy rosyjskiej armii.

– Ukrainki zgwałcone przez Rosjan powinny mieć prawo do usunięcia ciąży w Polsce – oświadczyły posłanki Lewicy.

7 dni na wydanie zgody na aborcję z przyczyny przestępstwa

– Był gwałt, może być ciąża. Prokurator w Polsce nie ma określonego czasu na wydanie decyzji administracyjnej zezwalającej na terminację ciąży pochodzącej z gwałtu – mówiła posłanka Anita Kucharska Dziedzic. – Siedem dni, tyle wystarczy, aby prokurator mógł podjąć taką decyzję. Jako posłanki Lewicy wzywamy Ministra Sprawiedliwości do wprowadzenia poprawki do specustawy, która nadaje siedmiodniowy termin prokuratorowi na podjęcie decyzji o terminacji ciąży oraz do zapewnienia pełnej opieki ofiarom przestępstw wojennych – oświadczyła polityczka.

– Domagamy się od Ministra Zdrowia, aby zapewnił wszystkim zgwałconym kobietom – Polkom czy Ukrainkom – możliwość przerwania ciąży w każdym publicznym szpitalu, aby nie musiały jeździć z Rzeszowa do Szczecina, czy też z Lublina do Zielonej Góry – mówiła posłanka Wanda Nowicka. – One powinny mieć możliwość przerwania ciąży, jak najbliżej miejsca swojego pobytu. Panie ministrze, proszę pamiętać, że szpitale publiczne to nie są szpitale ewangeliczne i Pana rolą jest to zapewnić – oceniła polityczka.

Specustawa o ustawa o uchodźcach z Ukrainy

Wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem, w tym ofiary działań wojennych uciekające z Ukrainy, powinny móc liczyć na natychmiastowe i bezpłatne wsparcie ze środków Funduszu Sprawiedliwości. – W tej chwili kobiety, które przeżyły taką traumę trafiają do życzliwych Polaków, do życzliwego społeczeństwa, a życzliwe musi być także państwo. Wszystkie osoby, które są ofiarami przestępstw mają pełne prawo do korzystania z Funduszu Sprawiedliwości, którym zarządza Minister Sprawiedliwości – stwierdziła Anita Kucharska-Dziedzic.

– Wzywamy Ministra Sprawiedliwości do sprawdzenia czy wszystkie dysponujące pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwości organizacje zapewnią tym kobietom pomoc prawną, psychologiczną i medyczną. Czy zapewnią im tłumaczy, a nie ewangelistów. One nie potrzebują moralistów i ewangelistów, one potrzebują pomocy. Niech czeka na nie realne pomoc, a nie ulotka, w której napisano, iż ciąża pochodząca z gwałtu jest cudem. A jeżeli usunęłyby tę ciążę, to zachowałyby się gorzej niż sowieccy żołnierze, którzy je zgwałcili – oceniła posłanka.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button