INNESIATKÓWKAWODNY

Letnia Uniwersjada w Chengdu. Adela Piskorska najlepsza na pływalni

Chiny

Kolejny dzień letniej uniwersjady w Chengdu i kolejny złoty medal polskich pływaków!

Po wcześniejszych sukcesach biało-czerwoni w piątek znów mają powód do świętowania, bo rywalizację na 100 metrów stylem grzbietowym pewnie wygrała Adela Piskorska.

Zawodniczka AZS UMCS Lublin dzień wcześniej miała najlepszy czas w półfinale, po pięćdziesięciu metrach finału prowadziła i na końcu też okazała się najlepsza.

– Rzeczywiście, widać, że tu nie ma przypadku i bardzo się cieszę, że udało mi się zaprezentować z dobrej strony, bo jeszcze dwa dni temu leżałam chora w łóżku i nawet nie byłam na basenie. A jednak udało się dobrze popłynąć z lepszym czasem, niż niedawno na mistrzostwach świata w Fukuoce – mówiła Piskorska.

Uniwersjada w Chengdu. Adela Piskorska – pływanie (fot. Paweł Skraba)

Najlepsza grzbiecistka na dystansie 100 metrów podkreśla siłę całej polskiej ekipy. – Z tego co słyszałam to w Neapolu cała Akademicka Reprezentacja Polski miała cztery złote medale, a teraz pływacy już pierwszego dnia zdobyli cztery, a właściwie sześć, bo przecież wygrała sztafeta – żartowała pływaczka. – Bardzo się cieszę, że prezentujemy się tak dobrze i zdobywamy medale. Wszyscy wzajemnie się napędzamy do sukcesów i jestem bardzo dumna z tego.

Pozostali Polacy nie mieli szczęścia, bo aż dwoje z nich uplasowało się na czwartych miejscach – Paulina Peda była jedną z rywalek Piskorskiej, a Dawid Wiekiera był tuż za podium na 200 metrów stylem klasycznym. Szóste miejsce w finale 200 metrów motylkiem zajął Adrian Jaśkiewicz, a ósma na 200 metrów stylem zmiennym była Aleksandra Knop.

W sumie polscy pływacy na uniwersjadzie w Chengdu mają już siedem medali – złote wywalczyli sztafeta Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska (sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym) oraz indywidualnie Kamil Sieradzki (200 metrów stylem dowolnym) i Adela Piskorska (100 metrów stylem grzbietowym), srebrne Jakub Majerski (50 metrów stylem motylkowym), Jan Kałusowski (100 metrów stylem klasycznym) oraz Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski (sztafeta mieszana 4×100 metrów stylem zmiennym), a brązowy Dominika Sztandera (100 metrów stylem klasycznym).

Uniwersjada w Chengdu. Polscy siatkarze (fot. Rafał Oleksiewicz)

Akademicka Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała Ukrainę i zameldowała się w półfinale uniwersjady w Chengdu

Polscy siatkarze nie mieli problemów z pokonaniem Ukrainy w ćwierćfinale turnieju rozgrywanego w ramach 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Biało-czerwoni jak dotąd nie przegrali w Chinach nawet seta. Rywalem w półfinale będzie zwycięzca z pary Iran – Niemcy.

Przypomnijmy, że w czwartek po bardzo dobrym spotkaniu awans do półfinału wywalczyły nasze siatkarki, które pokonały 3:1 Włoszki. Polacy, prowadzeni przez trenera Dariusza Luksa, wyszli na piątkowe spotkanie mocno skoncentrowani, zdawali sobie sprawę, że czeka ich trudniejsza przeprawa niż w fazie grupowej. Było to widać od pierwszych akcji starcia z Ukrainą. Spotkanie w hali Xipu Campus Gymnasium,Southwest Jiaotong University śledziło ponad półtora tysiąca kibiców.

– taki mecz był nam bardzo potrzebny, gdy wygrywanie przychodzi dosyć łatwo to można się pogubić i stracić koncentrację – mówi Mateusz Poręba, środkowy reprezentacji. – Ukraińcy nie mieli zamiaru oddawać nam niczego za darmo, dlatego musieliśmy się sprężyć, by wygrać. Cieszy mnie awans do czołowej czwórki, ale przed nami następne mecze i szansa, by powalczyć o złoto – dodaje.

Biało-czerwoni wygrali dwa pierwsze sety, w drugim mając sporą przewagę. Wtedy jednak rywale postawili wszystko na jedną kartę i zaczęli bardzo mocno zagrywać. – Ukraińcy od początku ryzykowali w polu serwisowym, wiedzieli że bez odrzucenia nas od siatki nic nie zdziałają – mówi Dariusz Luks, trener Akademickiej Reprezentacji Polski w siatkówce. – Wygraliśmy wszystkie dotychczasowe mecze bez straty seta, za co bardzo chłopakom dziękuję. Teraz będziemy oglądać naszych potencjalnych rywali, razem z całym sztabem, by jak najlepiej przygotować się do półfinału. Nie będę niczego deklarował i obiecywał, bo to jest sport i wszystko możliwe. Ale wszyscy pracujemy na to, żeby było jak najlepiej – dodaje.

Polacy poznają półfinałowego rywala późnym wieczorem, po zakończeniu meczu Iran – Niemcy. O finał będą walczyć już w najbliższą sobotę, początek meczu o godz. 11.30 polskiego czasu.

Ćwierćfinał Uniwersjady Chengdu 2023:

Polska – Ukraina 3:0 (25:20, 25:16, 25:19)`

Polska: Łukasz Kozub, Damian Kogut 8, Dawid Woch 5, Dawid Dulski 6, Michał Gierżot 17, Mateusz Poręba 7 oraz Kamil Szymura (libero) oraz Maciej Krysiak, Mariusz Magnuszewski, Kewin Sasak 5. Trener: Dariusz Luks.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button