PIŁKA RĘCZNAREPREZENTACJA

Mistrzostwa Europy do lat 20. Reprezentacja Polski zainauguruje ze Szwecją

EHF EURO U20

W środę 10 lipca młodzieżowa reprezentacja Polski zainauguruje udział w Mistrzostwach Europy do lat 20.

W ramach fazy grupowej biało-czerwoni zmierzą się kolejno ze Szwecją, Islandią i Ukrainą.

“Gdybym nie wierzył, że możemy wygrać wszystkie mecze, nie byłbym trenerem tej grupy” – mówi nam selekcjoner Rafał Bernacki, a następnie w pasjonujący sposób przybliża specyfikę pracy z młodzieżą, opowiadając m.in. o znaczeniu wyników reprezentacji młodzieżowych, skomplikowanym procesie rozwoju zawodników czy relacjach na linii trener – zawodnik.

To już druga młodzieżowa impreza mistrzowska z udziałem biało-czerwonych, która czeka nas w okresie wakacyjnym. W ubiegłym tygodniu w ramach Otwartych Mistrzostw Europy Kobiet do lat 16 rywalizowała reprezentacja Polski juniorek młodszych pod wodzą trenera Andrzeja Niewrzawy. Polki zajęły w Goeteborgu 13. miejsce.

Teraz będziemy emocjonować się zmaganiami z udziałem młodzieżowej reprezentacji mężczyzn (kadry złożonej z zawodników urodzonych w roku 2004 lub młodszych) pod opieką selekcjonera Rafała Bernackiego w turnieju EHF EURO U20.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 20 w 2024 roku będą 14. edycją rywalizacji w tej kategorii wiekowej o prymat na Starym Kontynencie. Zawody odbędą się w słoweńskim Celje w dniach od 10 do 21 lipca 2024 r. Tytułu bronią Hiszpanie.

Polacy kwalifikację na mistrzostwa uzyskali dzięki dobrej pozycji w rankingu narodowym EHF. W ramach fazy grupowej turnieju nasi reprezentanci trafili do Grupy F i zmierzą się ze Szwecją, Islandią i Ukrainą. Biało-czerwoni swoich rywali poznali podczas lutowego losowania przeprowadzonego przez Europejską Federację Piłki Ręcznej w Wiedniu, do którego przystępowali rozstawieni w trzecim koszyku.

W poprzednich mistrzostwach Europy rozgrywanych w tym roczniku w 2022 roku (wówczas do lat 18) Szwedzi zdobyli srebrne medale, w wielkim finale ulegając Hiszpanii, Islandczycy zajęli 9. lokatę, w fazie grupowej dotkliwie pokonując Polskę wynikiem 38:25, a Ukraina nie wystąpiła w turnieju.

W mistrzostwach udział wezmą 24 drużyny. Awans do rundy głównej i walki o miejsca 1-8 uzyskają zwycięzcy sześciu grup oraz dwa najlepsze zespoły z drugich lokat. W ramach rundy pośredniej o miejsca 9-16 rywalizować będą pozostałe drużyny z drugich miejsc oraz cztery z sześciu drużyn, które zajmą trzecie pozycje. Pozostałe zespoły zagrają w rundzie eliminacyjnej o miejsca 17-24.

Nasi młodzieżowcy do udziału w EHF EURO U20 przygotowywali się blisko miesiąc. Kadrowicze wspólne treningi rozpoczęli w niedzielę 16 czerwca w Szczyrku. Po przeszło tygodniu zajęć we własnym gronie, Polacy udali się do Rumunii, by pierwszą fazę przygotowań zwieńczyć towarzyskim turniejem w Vaslui, w ramach którego zmierzyli się z zawodnikami z Bośni i Hercegowiny oraz gospodarzami. Pierwszy mecz zakończył się naszym zwycięstwem (35:34), drugi – porażką (29:34). Kolejnym etapem szlifowania formy był wyjazdowy towarzyski dwumecz z Węgrami zaplanowany w miejscowości Gyor. Biało-czerwoni stoczyli tam dwa bardzo wyrównane spotkania zakończone minimalnymi porażkami (23:24; 26:27).

Z Węgier młodzieżowa reprezentacja Polski udała się bezpośrednio na Słowenię, gdzie szlifowała formę przez kilka ostatnich dni. Trener Bernacki ma do dyspozycji 18 zawodników.

Przypominamy, że obserwowanie rozwoju i formy młodzieżowej reprezentacji Polski nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście Mistrzostw Świata Mężczyzn do lat 21, które w czerwcu 2025 odbędą się w Polsce. Nasz kraj reprezentować będzie właśnie drużyna pod wodzą trenera Rafała Bernackiego.

Terminarz młodzieżowej reprezentacji Polski podczas fazy grupowej EHF EURO U20:

Polska – Szwecja: środa, 10 lipca, godz. 16.40
Polska – Islandia: czwartek, 11 lipca, godz. 16.40
Polska – Ukraina: sobota, 13 lipca, godz. 14.20

Transmisje na żywo ze wszystkich meczów EHF EURO U20 będzie można obejrzeć bez opłat pod adresem: ehftv.com.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button