POLSKA

Ławki „z polską flagą”. Znamy ich koszt. Lokalizacje – lista miast

Happening KOD - złamano regulamin ławeczki

Bank Gospodarstwa Krajowego jest operatorem Programu Inwestycji Strategicznych.

Zadaniem programu jest wzmocnienie możliwości inwestycyjnych samorządów. Na sfinansowanie inwestycji samorządy otrzymały do tej pory 11 tysięcy promes o wartości prawie 60 mld zł. 3 tysiące projektów o wartości 15 mld zł jest w trakcie realizacji lub wkrótce się rozpocznie.

Instalacje są częścią akcji reklamowej, która promuje Polskę i polskie inwestycje wspierane przez BGK na terenie całego kraju. Ich umiejscowienie jest zależne od wskazań władz w poszczególnych miastach. Organizatorowi zależało na miejscach uczęszczanych przez mieszkańców. Projekt przygotowała i wykonała działająca na zlecenie BGK agencja Hackett Hamilton, wyłoniona do obsługi reklamowej banku w postępowaniu przetargowym w lutym 2022 r.

Instalacje są zakwalifikowane jako mała architektura ze względu na swoją wagę i wielkość: solidna stalowa konstrukcja waży 5 ton i ma wysokość 4 metrów, szerokość 3,3 m i głębokość 2 m.

Koszt wyprodukowania jednej instalacji to więc 100 tys. zł netto. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji i w myśl przepisów prawa przygotowany został regulamin – podobne regulaminy można zobaczyć na przykład przy placach zabaw dla dzieci.

Do kiedy potrwa ta akcja? Organizator jeszcze ustala jej warunki.

Lokalizacje ławeczek:

 1. Białystok – przy Pałacu Branickich
 2. Chorzów – w Parku Śląskim
 3. Gdańsk – przy Muzeum II Wojny Światowej
 4. Gorzów Wlk. – CS-R Słowianka
 5. Kielce – Rynek 1
 6. Kraków – Bulwary Wiślane
 7. Lublin – plac Teatralny
 8. Łódź – przy dworcu PKP Łódź Fabryczna
 9. Międzyzdroje – Promenada Gwiazd
 10. Olsztyn – przy Urzędzie Wojewódzkim
 11. Opole – przy dworcu PKP Opole Główne
 12. Poznań – Malta
 13. Radom – ul. Żeromskiego
 14. Rzeszów – Rzeszowskie Bulwary
 15. Toruń – przystań przy Bulwarach
 16. Wrocław – przy dworcu PKP Wrocław Główny
Happening KOD – złamano regulamin ławeczki (fot. Andrzej Szramka)

Happening KOD – złamano regulamin ławeczki

Happening „Łamiemy regulamin ławeczki” zorganizował warmińsko-mazurski Komitet Obrony Demokracji. KOD zachęca wszystkich do wyśmiania patriotycznego nadęcia i absurdalnego regulaminu, oczywiście bez czynienia szkód i zniszczeń.

2.09.2022 w pod olsztyńskim Urzędem Wojewódzkim odbył się niezwykły happening. Grupa działaczy i sympatyków Komitetu Obrony Demokracji postanowiła wyśmiać absurdalny, 15-punktowy „Regulamin użytkowania ławki z polską flagą”. Regulamin, niczym z filmów Brei, zakazuje m.in. korzystania z ławeczki w innej pozycji niż „siedząca”, zbliżania się oczekującym na ławeczkę na dystans krótszy niż 1,5 metra i nakazuje siedzenie „opierając się o oparcie”.

Uczestnicy happeningu w krótkim czasie złamali co najmniej kilka paragrafów regulaminu, a wszystko to dokumentowali zdjęciami i filmikami. O zgrozo — niektórzy, siedząc na patriotycznej ławeczce, ośmielili się czytać Konstytucję RP!

– Co prawda nie potrafimy (i nie chcemy!) tak jak PiS łamać Konstytucji, za to świetnie idzie nam łamanie Regulaminu „patriotycznej ławeczki” – napisali na Facebooku organizatorzy happeningu.
Pojawiły się już pierwsze komentarze do informacji na Facebooku regionu warmińsko-mazurskiego KOD. „Piękne łamanie” – napisał jako jeden z pierwszych Kuba Karyś, przewodniczący Zarządu Głównego KOD. Wtórowali mu inni: „To było uroczyste i urocze otwarcie radosnej ławeczki”, „Miło Was zobaczyć! Łamcie, czego rozum nie złamie”, „Brawo WY!”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button