POLSKATRÓJMIASTO

Ks. Jankowski oskarżony o pedofilię. Adamowicz: pomnik zostanie przeniesiony

Pomnik ks. Jankowskiego w Gdańsku

– Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego – stwierdził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w poniedziałek, 10 grudnia.

We wtorek, 11 grudnia, sprawa pomnika ma być jednym z punktów obrad sesji Rady Miasta Gdańska.

W poniedziałek, 3 grudnia, w Gazecie Wyborczej ukazał się reportaż o zmarłym w 2010 roku ks. Henryku Jankowskim, kapelanie strajkujących stoczniowców w Sierpniu 1980 r., bohaterze “Solidarności”, w którym dziennikarka Bożena Aksamit na podstawie rozmów oskarża proboszcza kościoła św. Brygidy o to, że dopuszczał się przemocy seksualnej m.in. wobec podopiecznych. Zdaniem jednej z rozmówczyń dziennikarki, jako młody kapłan odpowiedzialny był także za ciążę 12-latki, a w konsekwencji jej samobójstwo.

Tydzień po publikacji tekstu do całej sytuacji odniósł się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego. Tylko niech to się odbywa z kulturą i uszanowaniem procedur – stwierdził w poniedziałek, 10 grudnia, podczas konferencji dotyczącej przyszłorocznego budżetu dla Miasta Gdańska.

Ktoś oblał czerwona farbą pomnik ks. Jankowskiego, stojący nieopodal kościoła św. Brygidy. Niezwiązana z Gdańskiem posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) zaapelowała we wtorek w liście do przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak (Koalicja Obywatelska) i do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Posłanka napisała m.in. „Czy taka postać powinna być uhonorowana pomnikiem i placem jej imienia? Czy osoba oskarżana o pedofilię, znana z antysemickich wypowiedzi i lubująca się w przepychu nieprzystającym duchownemu, to dobra wizytówka Gdańska?”

– Mam swoją jednoznaczną opinię, dlatego uważam, że należy usunąć pomnik księdza, zmienić nazwę skweru jego imienia i odebrać honorowe obywatelstwo Miasta – mówi przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. – Jest to jednak moje osobiste zdanie.

– Wiedziałem o tej ciemnej stronie jego osobowości, ale oczywiście nie miałem pojęcia wtedy o skłonnościach pedofilskich – komentuje Bogdan Borusewicz (PO), legenda Sierpnia, wicemarszałek Senatu RP.

Głos zabrał także Lech Wałęsa: – Dla mnie jest to szok. Coś tam zawsze dochodziło do nas, ale nic tak tragicznego, nic tak wielkiego. W związku z tym fatalnie się czuję. Nikt nie uwierzy, że nie wiedziałem, ale naprawdę nie wiedziałem.

Pomnik prałata ma zostać przeniesiony. Na razie nie wiadomo, gdzie miałby stanąć.

W poniedziałek, 10 grudnia, Agencja KAI podała, że Archidiecezja Gdańska wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego zbadania sprawy ks. Jankowskiego.

We wtorek 11 grudnia, zaplanowana jest sesja Rady Miasta Gdańska. Na jej początku Piotr Borawski ma odczytać w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej oświadczenie na temat sprawy ks. Jankowskiego. Wniesione będą też projekty uchwał o usunięciu pomnika i odebraniu honorowego obywatelstwa. Mogą one wejść do porządku obrad – pod warunkiem, że będą miały poparcie co najmniej 18 radnych.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button