MOTOSPORT

Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych ponownie w Bydgoszczy

Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda

Po 9 latach przerwy, Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy będzie gospodarzem zmagań Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda.

Zawody odbędą się w poniedziałek, 29 marca o godzinie 18:00.

Niesamowity powrót popularności sportu żużlowego w Bydgoszczy sprawia, że na wciąż modernizowanym obiekcie organizowane są imprezy, w których udział biorą najlepsi żużlowcy na świecie. Turniej Kryterium Asów to powrót do przeszłości, kiedy to pierwsze zawody odbywały się na domowym obiekcie Tomasza Golloba.

Historia turnieju sięga lat 50., kiedy to Criterium Asów był jednym z ostatnich turniejów rozgrywanych w danym sezonie. Pierwszym, historycznym zwycięzcą jest Zbigniew Raniszewski, który w 1951 roku zakończył zawody z 15 punktami na koncie.

– Kryterium Asów ponownie inauguruje sezon żużlowy w Polsce. Tak było od 1982 roku i cieszę się, że po kilku latach przerwy ten turniej wraca do kalendarza sportu żużlowego. Na Kryterium przyjeżdżali kibice z całej Polski, licząc za każdym razem na dobre ściganie u progu sezonu. Przykro mi, że kibice nie mogą zasiąść na trybunach i zobaczyć tego turnieju „na żywo”. Myślę jednak, że przed telewizorami zobaczą bardzo dobre ściganie i emocjonujące zawody – mówi Jerzy Kanclerz, prezes Abramczyk Polonia Bydgoszcz.

Od lat 80., zawody były organizowane na początku sezonu, a z biegiem czasu przyciągały do Bydgoszczy najlepszych zawodników tej dyscypliny. Najwięcej, bo aż 14 razy (w tym 9 z rzędu) po zwycięstwo sięgał Tomasz Gollob. Warto dodać, że Gollob, aż 10 razy wygrał turniej zdobywając komplet punktów (15).

Ostatnie Kryterium Asów rozegrano 1 kwietnia 2012 roku. Na Stadionie Miejskim w Bydgoszczy zwyciężył dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata Juniorów, Darcy Ward. Na podium stanęli także Maciej Janowski oraz Robert Kościecha.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button