KATOWICE

Krasnalka Krystynka. Rzeźba stanęła w Katowicach

Katowice

Niewielkie rzeźby krasnali to symbol Wrocławia, w liczbie stale rosnącej, umieszczane są w tym mieście od 2005 roku.

Teraz jeden z nich stanął obok Teatru Śląskiego w Katowicach. To krasnalka Krystynka.

– To rzeźba, która stanowi także upamiętnienie bardzo mocno związanej z Katowicami Krystyny Bochenek – autorki wielu akcji i inicjatyw społecznych, pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn. W przestrzeni miasta mamy już mural upamiętniający Krystynę Bochenek, w Galerii Artystycznej znajduje się jej popiersie, teraz dołącza do tego wrocławskiego krasnalka, która jest jednocześnie symbolem śląskich Krystyn, każdego roku spotykających się, by razem obchodzić swoje święto – mówił Marcin Krupa prezydent Katowic. Dodał, że w okolicach Teatru Śląskiego, gdzie rzeźba została postawiona każdego roku spotka się z katowickimi Krystynami w okolicach ich imienin.

Organizatorem tego wydarzenia oraz Ogólnopolskich Zjazdów Krystyn jest Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek w Katowicach.

– Podczas 26. Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który w marcu 2023 roku odbył się we Wrocławiu, by upamiętnić to spotkanie, stworzono figurkę krasnalki Krystynki. To hołd Miasta Wrocławia dla twórczyni ruchu Krystyn Świętej Pamięci wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek – tłumaczy Krystyna Gaczek, prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek.

Rzeźbę przekazał osobiście Krystynom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Z prezydentem Katowic Marcinem Krupą uzgodniono, że krasnalka Krystynka stanie przed Teatrem Śląskim przy ul. Warszawskiej 2 w Katowicach.

– To miasto, w którym Krystyna Bochenek mieszkała i pracowała, najpierw w Radiu Katowice, a potem w biurze senatorskim, które mieściło się właśnie w siedzibie Teatru Śląskiego. Stąd też pomysł na lokalizację miejsca, w którym zamontowano figurkę – dodaje Krystyna Szaraniec, prezes honorowa Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek

W uroczystości udział wzięli bliscy śp. Krystyny Bochenek, w tym m.in. córka – Magdalena Bochenek-Kępa, siostra Barbara Fudala z siostrzeńcem Adamem, a także dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, senator RP Halina Bieda oraz zastępca dyrektora Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia Alfred Wagner. Uroczystość zakończył koncert jazzowy w wykonaniu Krystyny Durys z Gdańska, który odbył się w sali Kameralnej Teatru Śląskiego.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek powołane zostało na spotkaniu założycielskim 8 grudnia 2011 r. w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, jako kontynuator założonego w 1998 r. przez Krystynę Bochenek społecznego ruchu kobiet o imieniu Krystyna. Stowarzyszenie oprócz działalności statutowej prowadzi i wspiera działalność charytatywną. Ponadto Krystyny 13 marca corocznie, począwszy od 1998 roku, spotykają się, by wspólnie przeżywać osobiste święto.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button