POLSKA

Kontrola 504 escape roomów. 86 procent z nich ma nieprawidłowości!

Escape roomy w Polsce

Po tragedii w Koszalinie Państwowa Straż Pożarna prowadzi kontrole obiektów typu escape room w całej Polsce.

Od soboty (5 stycznia br.) do czwartku (10 stycznia br.) strażacy skontrolowali 504 takie lokale.

W trakcie kontroli stwierdzono ogółem 1 874 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym 733 w zakresie warunków ewakuacji. Łączna liczba escape roomów z nieprawidłowościami wynosiła 433 (na 504 skontrolowane lokale). Stanowi to prawie 86 proc. wszystkich skontrolowanych do tej pory obiektów.

Dla 69 lokali wydano decyzje o zakazie ich eksploatacji, a w 47 przypadkach nałożono grzywny w drodze mandatu karnego.

Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania. W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji np. elektrycznych i grzewczych.

TRAGEDIA W KOSZALINIE

4 stycznia 2019 roku ok. godziny 17:15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Koszalinie wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym w Koszalinie przy ulicy Piłsudskiego. Pierwszy zastęp dotarł na miejsce pożaru po czterech minutach od przyjęcia zgłoszenia.

W budynku tym funkcjonował tzw. „escape room”, czyli pokój zagadek.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia trzech zastępów PSP, strażacy zastali pożar w fazie rozwoju. Pożar objął pomieszczenia znajdujące się na parterze budynku, a ogień wydobywał się już na zewnątrz.

Wskutek pożaru śmierć poniosło pięć nastolatek, a jedna osoba została ranna. Działania gaśnicze straży pożarnej prowadzone były przez ok. 4,5 godziny.

W akcji gaśniczej udział brało 12 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (29 strażaków).
(pras.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button