POLSKA

„Konstytucja” Słowem Roku 2018! Sprawdź inne najpopularniejsze wyrazy

Słowo Roku 2018

Słowem Roku 2018 w głosowaniu internetowym został wybrany rzeczownik konstytucja.

Zdobył 69% głosów. Na drugim miejscu znalazł się rzeczownik dane (RODO), na trzecim — niepodległość. Słowo konstytucja zostało także wybrane przez Kapitułę językoznawców.

Przypominamy, że Młodzieżowym Słowem Roku 2018 jest „dzban”.

W plebiscycie internetowym ostateczna lista składała się z 43 pozycji.

Internauci zgłosili blisko 500 propozycji wyrazów i wyrażeń, wśród nich także słowo konstytucja, które tak szybko uzyskało tak wiele głosów, że zostało dołączone do listy wyboru. Konstytucja nie była słowem żadnego z miesięcy ubiegłego roku, ale wykres kluczowości tego wyrazu od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. wskazuje, że był to wyraz obecny w dyskursie publicznym przez cały ten czas. Konstytucja w dawniejszym języku oznaczała — zgodnie ze swoim łacińskim źródłosłowem — budowę ciała lub organizmu. A ponieważ o państwie mówi się często jak o organizmie, już w średniowieczu w wielu językach mianem konstytucji zaczęto określać regulacje prawne, następnie — podstawy ustrojowe państwa, a pod koniec XVIII w. — dokument zawierający te podstawy — ustawę zasadniczą.

Konstytucja to ustawa o szczególnej mocy, podniosły akt ustrojowy.

Dane do polszczyzny przeszły z języka angielskiego (ang. data). O danych zrobiło się głośno w związku z wprowadzeniem rozporządzenia Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych (RODO, Rozporządzenie o ochronie danych osobowych, ang. GDPR, General Data Protection Regulation) dotyczącego gromadzenia i przechowywania danych, które mogą zidentyfikować poszczególne osoby.

Niepodległość było trzecim słowem, które otrzymało najwięcej głosów.

Wśród 10 najczęściej wskazywanych wyrazów znalazły się także: pyton, szumidło, foka, klimat, handel (zakaz handlu), dzban, niepełnosprawni i sinice.

Słowo roku 2018 wybrane przez Kapitułę językoznawców

W głosowaniu Kapituła językoznawców postanowiła zdecydowaną większością głosów uznać za najważniejsze słowo roku 2018 rzeczownik konstytucja. Rok temu zajął trzecie miejsce w głosowaniu kapituły.

Drugie miejsce przyznano słowu szumidło — rzeczownikowi nowemu i związanemu z konkretnym kontekstem politycznym.
Trzecie zajął rzeczownik smog.

Inne wyrazy wyróżnione przez kapitułę to niepodległość, klimat, dzban, ruch miejski, protest i siatkówka.
(UW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button