POLSKA

Kolejna dostawa 300 tys. szczepionek w Polsce. Testowanie nauczycieli klas I-III

Narodowy Program Szczepień

Dzisiaj kolejna dostawa 300 tys. szczepionek dotarła do Polski transportem lotniczym.

Jest obecnie konwojowana do składnicy Agencji Rezerw Materiałowych, skąd za pośrednictwem hurtowni dotrze do punktów szczepień.

– Dostawy szczepionek są zapewnione do każdego szpitala, który zgłosił zapotrzebowanie. Rozdysponowano ponad 50 tys. dawek. Pozostała część szczepionek, czyli gwarancja II dawki oraz reszta jest głęboko zamrażana i zabezpieczona. Zostaną wysłane po zgłoszeniu placówek szczepiennych – twierdzi Agencja Rezerw Materiałowych.

Od dzisiaj ministerstwo zdrowia zacznie publikować dane dot. liczby osób zaszczepionych i dystrybucji szczepionek. Do 3 stycznia do godz. 18 zaszczepiono 50 391 osób.

Przez pierwsze 3 miesiące Polska otrzyma dostawy od 3 producentów: Pfizer, Moderna i CureVac. To daje łącznie 5,88 mln dawek i ok 2,94 mln osób zaszczepionych. Grupa „0” liczy ok. 1 mln osób, a grupa 1 ok. 10 mln osób. Z prognoz wynika, że z grupy 0 ma szansę zaszczepić się ok. 700 tys. osób. Nabór trwa do 14 stycznia.

15 stycznia ruszy podstrona na http://gov.pl/szczepimysie, na której będą pełne informacje dot. zaszczepionych osób – dane demograficzne i geograficzne, a także – dane dot. dostaw z podziałem na województwa, powiaty, a z czasem również na gminy.

Rząd chce dopuścić możliwość przebywania dzieci na wolnym powietrzu, bez konieczności nadzoru opiekuna.

Minister zdrowia Adam Niedzielski:

„Najważniejsze jest to, jaki będzie skutek epidemiczny świąt. Liczba zakażonych, wynikająca z tego okresu, będzie znana po 17 stycznia. Proszę Państwa – przestrzegajmy obostrzeń.

Dzisiejsze wyniki to blisko 4500 nowych zachorowań i 42 zgony. Wykonano ok. 25 tys. badań. To nie są wyniki reprezentatywne. Nasza infrastruktura szpitalna jest cały czas przygotowana. Mamy blisko 100% bufor bezpieczeństwa.

Mamy stabilizację zachorowań w kraju, ale niestety są regiony, gdzie krzywa zachorowań rośnie – tam nie będzie zmniejszana liczba łóżek dla pacjentów covidowych.

Dzisiaj kontrolerzy weszli do jednostki, która wykonywała szczepienia na rzecz WUM. Kontrola ma na celu zweryfikowanie zasadności tych szczepień. Chcemy zweryfikować, kiedy były przygotowane skierowania, czy wyprzedziły pismo prezesa NFZ.

Cała ta sytuacja budzi nasze ogromne oburzenie. Oprócz łamania praw i umów, które uzgodniliśmy w ramach Narodowego Programu Szczepień, nie przyjmuję do wiadomości, że ktoś może być zaskoczony, że to nie jego kolej – to nieracjonalne.

Tak jak pokazuje praktyka innych szpitali, oczywistym było, że jest to czas na szczepienie personelu medycznego. Ta sprawa ma jeszcze wymiar etyczny, który dotyczy postawy wobec tego, że szczepione powinny być osoby najbardziej narażone.

Absolutnie nie akceptujemy – ani w kwestii formalnej, ani etycznej takiego podejścia. Tłumaczenia pokazują, jak absurdalny jest typ myślenia, który stara się zracjonalizować tę postawę. Nie ma akceptacji dla takich zachowań.

Mam nadzieję, że dzisiaj będziemy mogli zakomunikować wyniki kontroli. Proszę popatrzeć krytycznie na te argumenty. Będziemy opierali się na faktach.”

Minister Michał Dworczyk:

„Razem z dzisiejszą dostawą, do Polski dotarło już 670 tys. dawek szczepionki Pfizer. Trwa ich dystrybucja. Do wieczora 200 tys. szczepionek trafi do szpitali węzłowych, które prowadzą szczepienia w grupie 0.

Do wczoraj, do godz. 18, zaszczepiono 50 391 osób. W mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje, jakoby duże ilości szczepionki marnowały się. Wyłącznie 26 dawek szczepionki zostało zutylizowanych.

Dzisiaj na stronie http://gov.pl/szczepimysie zostanie opublikowana lista punktów medycznych, które będą szczepiły grupę 1. Mamy 7517 zespołów szczepiennych, 6027 zgłoszonych punktów. Te podmioty zostały zweryfikowane przez NFZ.

Mamy sieć zapewniającą dostęp dla 98,56% populacji. Punkty, w których realizowane będą szczepienia, zlokalizowane są na terenie całego kraju. Ich zdolność do szczepienia to między 3,5 a 4 mln zaszczepionych osób miesięcznie.

Będziemy musieli stworzyć taki model zarządzania szczepieniami, aby 2,2 mln szczepionek trafiło w sposób sprawiedliwy do wszystkich gmin, z przeznaczeniem dla seniorów, bo to oni są najbardziej narażeni na zachorowanie.

Mamy nadzieję, że dynamika dostaw szczepionek będzie wzrastała. Póki co musimy opierać się na deklaracjach producentów. Ze względu na to ograniczenie dostępu, przygotowujemy system tak, żeby działał w oparciu o punkty szczepienne.

Jesteśmy na poziomie średniej światowej, jeżeli chodzi o dynamikę szczepienia. Każdą dostawę dzielimy na dwie części. Połowa trafia do szpitali, a połowa do ARM – po to, aby każdy pacjent, który otrzyma 1. dawkę miał gwarancję 2. dawki.”

Infrastruktura Narodowego Programu Szczepień:

  • 7517 zespołów szczepiennych
  • 6027 punktów medycznych

Testowanie nauczycieli klas I-III odbędzie się między 11 a 15 stycznia

Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.

Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru.

Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.

Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi:

  1. Czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi?

Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli.

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach testowanie nauczycieli przedszkoli?

Na dziś przygotowujemy testowanie kadry nauczania początkowego w szkołach przed powrotem do nauki stacjonarnej w klasach I-III.

  1. Kto odpowiada za testowanie nauczycieli?

Za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.

  1. Co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować?

Testowanie jest dobrowolne.

  1. Kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela?

O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button