POLSKA

Podatek cukrowy. Wyższe ceny słodzonych napojów. Alkohol też podrożał

Podatek cukrowy

W 2021 roku podrożały wszystkie napoje słodzone.

To przez tzw. podatek cukrowy.

Średnio o 40 proc. podrożały napoje słodzone cukrem lub słodzikami.

Za 2-litrową butelkę niektórych napojów trzeba zapłacić teraz prawie 2 zł więcej.

Napoje z dodatkiem m.in. cukrów, substancji słodzących, kofeiny i tauryny, a także napoje alkoholowe sprzedawane w opakowaniach o objętości do 300 ml zostaną objęte specjalną opłatą, która w większości zasili budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, pozostała zaś jej część trafi do gmin oraz wzmocni finansowo Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.

Będą wprowadzone opłaty od napojów słodzonych, tj. z opłaty stałej: 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna) oraz opłaty zmiennej: w wysokości 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju.

Z opłaty stałej zwolnione będą m.in. wyroby medyczne, wyroby akcyzowe, napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz napoje izotoniczne.

Opłaty te zaplanowano także od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml – tzw. małpek. Opłaty te będą wynosić: 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 proc.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button