INNEWODNY

Klasa iQFoil. Trzy medale polskich zawodników na mistrzostwach świata juniorów i młodzieżowców

Żeglarstwo

Z Silvaplany w Szwajcarii aż dwa medale przywiezie Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), która w kategorii do lat 17 wywalczyła brąz, a w kategorii U-15 została wicemistrzynią świata!

Wśród chłopców w kategorii do lat 15 brązowy medal zdobył Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski).

Jak spisali się pozostali Polacy? Największy niedosyt odczuwa Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski), który do wyścigu medalowego przystępował z drugiego miejsca. W Medal Race popłynął dobrze, finiszował piąty, ale najgroźniejsi rywale byli przed nim i zepchnęli go z podium. Ostatecznie Igor Lewiński uplasował się na 5. miejscu.

W starszej kategorii wiekowej U-19 biało-czerwonych niestety nie ma w TOP 10. Wśród chłopców najwyżej sklasyfikowanym Polakiem, na 13. miejscu jest Maciej Popłonyk (AZS Sailing Team Poznań), wśród dziewcząt 12. miejsce zajęła koleżanka klubowa Maćka, Pola Wawrzyniak.

Silvaplana. Klasa iQFoil. Maria Rudowicz w kategorii U-15 wicemistrzynią świata (fot PYA)

Miejsca Polaków

U-19 K

12 – Pola Wawrzyniak (AZS Poznań)
14 – Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski)
18 – Karolina Gajdzińska (AZS Poznań)

U-19 M

13 – Maciej Popłonyk (AZS Poznań)
14 – Stanisław Trepczyński (Sopocki Klub Żeglarski)
17 – Maciej Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski)
25 – Michał Maziarka (Sopocki Klub Żeglarski)
27 – Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski)
47 – Olaf Grodzicki (Sopocki Klub Żeglarski)
51 – Szymon Charytanowicz (Sopocki Klub Żeglarski)
64 – Maksymilian Szweda (Gdański Klub Żeglarski)

U-17 K

3 – Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz)
11 – Sonia Maliszewska (Sopocki Klub Żeglarski)
21 – Joanna Dzioba (Sopocki Klub Żeglarski)
22 – Maja Pomierska (Sopocki Klub Żeglarski)

U-17 M

5 – Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski)
11 – Maciej Dąbek (AZS Poznań)
17 – Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski)
34 – Amadeusz Stobiński (AZS Poznań)
35 – Tomasz Kisielewski (Sopocki Klub Żeglarski)
43 – Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie Szczecin)
47 – Franciszek Block (Gdański Klub Żeglarski)
53 – Kajetan Wygnańczuk (Sopocki Klub Żeglarski)
55 – Igor Wójcik (Sopocki Klub Żeglarski)
58 – Leon Jankowski (AZS Poznań)
66 – Leonard Domachowski (Sopocki Klub Żeglarski)

Polska została gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw Europy Juniorów klas 470 i 420

Regaty odbędą się w dniach 3-10 lipca 2023 roku, podczas festiwalu Gdynia Sailing Days. To już kolejne regaty rangi mistrzowskiej, które odbędą się w 2023 roku w Gdyni. Podczas Gdynia Sailing Days zaplanowane są także mistrzostwa świata klasy Flying Dutchman oraz mistrzostwa Europy juniorów klasy ILCA 6.

– Szykuje nam się emocjonujący lipiec w Gdyni. Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny możemy zorganizować imprezy rangi mistrzowskiej. To wynik zaufania, jakie World Sailing oraz międzynarodowe stowarzyszenia klas regatowych mają do nas, jako organizatorów, ale też efekt silnej marki, jaką jest Gdynia Sailing Days. Wielokrotnie już organizowaliśmy mistrzostwa świata i Europy różnych klas, w różnych kategoriach wiekowych i za każdym razem zawodnicy i trenerzy wyjeżdżali pełni pozytywnych wrażeń. Zabieramy się zatem do pracy, by ponownie stanąć na wysokości zadania – mówi Tomasz Chamera – prezes PZŻ.

Mistrzostwa świata do lat 21 w klasie ILCA 6 i ILCA 7

W portugalskiej Vilamoura SAILING wystartowało 240 zawodników i zawodniczek z 44 krajów. To najliczniej obsadzone mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej w historii klasy. Z bardzo dobrej strony pokazały się Polki w klasie ILCA 6. Najlepiej spisała się Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która uplasowała się na 17. miejscu w klasyfikacji generalnej oraz na znakomitym 6. miejscu w kategorii wiekowej U-19. Tuż za nią, na 18. miejscu w „generalce” i 7. w U-19, uplasowała się Klara Sobczak (Chojnicki Klub Żeglarski). Na 10. miejscu w kategorii U-19 zameldowała się Laura Szulc (Chojnicki Klub Żeglarski).

W klasie ILCA 7 najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), który zajął 47. miejsce. Na 19. pozycji w kategorii U-19 sklasyfikowany został Maxime Thommen (Yacht Klub Polski Gdynia).

Haga – żeglarze i żeglarski w klasach 470 i Formula Kite

W Hadze odbył się test event przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata 2023 Sailing World Championships. Na starcie stanęli żeglarze i żeglarski w klasach 470 i Formula Kite. Polacy startowali tylko w tej ostatniej i spisali się bardzo dobrze. Wśród mężczyzn na miejscu 6 uplasował się Jan Marciniak (Aqua Włocławek), a tuż za nim na miejscu 7 rywalizację zakończył Maks Żakowski (AZS Sailing Team Poznań). Miejsce 20 zajął Kuba Speedy Jurkowski (AZS Poznań). Wśród kobiet na 7 miejscu sklasyfikowana została Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), miejsce 11 zajęła inna sopocianka Nina Arcisz, a na miejscu 15 uplasowała się Iza Satrjan (UKŻ Wiking Toruń).