POLSKAŚWIAT

Kijów. Morawiecki, Kwaśniewski, prezydent Łotwy i szefowa niemeckiego MSZ spotkali się z Zełenskim

USA z kolejną pomocą wojskową dla Kijowa

Polska jest jednym z najaktywniejszych państw, które wspierają Ukrainę w czasie wojny z Rosją.

9 września premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa, gdzie rozmawiał m.in. z prezydentem Wołodymirem Zełenskim o sytuacji geopolitycznej oraz bezpieczeństwie energetycznym i wojskowym. Szef polskiego rządu został także uhonorowany tablicą swego imienia w Alei Odważnych, na dziedzińcu przed kijowskim parlamentem.

Na Ukrainę pojechali także były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz prezydent Łotwy Egils Levits.

Prezydent Łotwy Egils Levits, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Mateusz Morawiecki (fot. KPRP)

Wsparcie Ukrainy w rozmowach z Komisją Europejską

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska, kraje bałtyckie i Czechy są najaktywniejsze w UE w rozmowach z Komisją Europejską na temat organizowania wsparcia finansowego dla Ukrainy. Zabiegamy także o jak najdotkliwsze sankcje wobec Rosji.

„Zwycięstwo w wojnie musi być po stronie Ukrainy” – zaznaczył szef rządu. „Jeśliby doszło do zwycięstwa na warunkach rosyjskich, to dla Europy byłaby to ogromna klęska” – wyjaśnił.

Jak dodał premier, Polska, razem z sojusznikami, wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania Ukrainie 9 mld euro, które zostały jej obiecane w czerwcu.

Współpraca polsko-ukraińska

Premier Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Wołodymirowi Zełenskiemu za gotowość do sprzedaży Polsce energii elektrycznej z ukraińskiej elektrowni Chmielnicki.

„Prezydent Ukrainy pokazał, jak świetnie rozumie konieczność współpracy na wielu odcinkach, również gospodarczym” – ocenił szef rządu.

Polska i Ukraina rozmawiają także o organizacji specjalnego hubu, który służyłby naprawie sprzętu i szkoleniom. „Wspólnie z naszymi niemieckimi, holenderskimi i ukraińskimi partnerami będziemy budować taki hub w Polsce” – zaznaczył premier.

Szef rządu podkreślił także, że wierzy w to, że pomoc kierowana do Ukrainy w postaci dostaw broni, a także organizowanie pomocy finansowej, będzie skuteczna i doprowadzi do ostatecznego ukraińskiego zwycięstwa.

Uhonorowanie przyjaciół Ukrainy

Premierzy Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Petr Fiala oraz Janez Janša, którzy jako pierwsi europejscy przywódcy przybyli do Kijowa po wybuchu wojny, zostali uhonorowani tablicą umieszczoną w Alei Odważnych, na dziedzińcu przed kijowskim parlamentem.

„Od pierwszych dni wojny, premier Mateusz Morawiecki był – ze swoimi kolegami, naszymi europejskimi przyjaciółmi – w najtrudniejszym czasie, gdy wielu liderów państw europejskich nie wierzyło w swoje bezpieczeństwo” – powiedział prezydent Wołodymir Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Mateusz Morawiecki (fot. KPRP)

Annalena Baerbock, szefowa MSZ w Kijowie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przybyła niespodziewanie do Kijowa.

To wyraźny sygnał, który wysyła Baerbock: „Nie znudzimy się wspieraniem Ukrainy”.

Jest to jej druga wizyta na Ukrainie od początku wojny. Przyjechała razem z polską delegacją.

Dzięki wizycie polityk Zielonych chce także wysłać sygnał przeciwko groźbie zmęczenia wojną w Niemczech. „Jest dla mnie jasne, że Putin liczy na to, że zmęczymy się uczestnictwem w cierpieniu Ukrainy” – powiedziała.

„On (Putin) wierzy, że może podzielić nasze społeczeństwa kłamstwami i szantażować nas dostawami energii. I że może wysysać naszą energię do obrony przed tym brutalnym atakiem na wartości nas wszystkich” – dodała.

USA z kolejną pomocą wojskową dla Kijowa

Władze USA podpisały kontrakt na 1,2 miliarda dolarów na uzupełnienie amerykańskich zapasów broni wysłanej na Ukrainę.

352 miliony dolarów zostaną przeznaczone na pociski Javelin, 624 miliony dolarów na pociski Stinger i 33 miliony dolarów na HIMARS .

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button