ŚWIAT

Kijów. Antony Blinken spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. O zamrożonych aktywach Rosji

Wojna na Ukrainie

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych Antonym Blinkenem.

W spotkaniu wzięła także udział Penny Pritzker, specjalna przedstawiciel USA ds. ożywienia gospodarczego Ukrainy, wchodząca w skład amerykańskiej delegacji.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała Antony’emu Blinkenowi za kolejną wizytę na Ukrainie, która jest ważnym sygnałem stałego i silnego wsparcia naszego kraju ze strony Stanów Zjednoczonych. Wołodymyr Zełenski wyraził także wdzięczność prezydentowi Josephowi Bidenowi i jego administracji, obu partiom i izbom Kongresu, spikerowi Mike’owi Johnsonowi i całemu narodowi amerykańskiemu za niedawne zatwierdzenie pakietu pomocowego dla Ukrainy, ponieważ jest on niezwykle ważny dla ukraińskich żołnierzy na froncie.


„To była dla nas długo oczekiwana i bardzo ważna decyzja, a teraz konieczne jest jak najszybsze dostarczenie tej pomocy. Naszym priorytetem jest obrona powietrzna. Już dziś potrzebujemy dwóch systemów Patriot do ochrony Charkowa i obwodu charkowskiego, ponieważ ludzie nieustannie cierpią z powodu ostrzału i rosyjskich rakiet” – zauważył prezydent.

Zełenski poinformował sekretarza stanu USA o sytuacji na linii frontu, w szczególności w kierunku Charkowa, oraz o priorytetowych potrzebach Sił Zbrojnych Ukrainy. Na spotkaniu szczegółowo omówiono perspektywy rozszerzenia udziału USA w koalicji myśliwskiej i programach szkolenia pilotów, a także pilną potrzebę stworzenia zdolności dalekiego zasięgu i skompletowania dodatkowych brygad.

Omówiono także przygotowania do Światowego Szczytu Pokojowego zaplanowanego na 15-16 czerwca w Szwajcarii. Prezydent podkreślił, że ta światowa platforma jest ważna dla zapewnienia Ukrainie stabilnego i sprawiedliwego pokoju.

Mówiono także o perspektywach zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.


„Aktywnie pracujemy nad sfinalizowaniem przygotowań umowy o gwarancjach bezpieczeństwa, która musi uwzględniać możliwości Stanów Zjednoczonych jako najsilniejszego partnera. Spodziewamy się, że wkrótce podpiszemy umowę” – powiedział prezydent.

Szczególną uwagę poświęcono integracji euroatlantyckiej jego kraju.

„Ukraina liczy na dalsze wsparcie ze strony USA dla naszych euroatlantyckich aspiracji, co jest ważne dla wzmocnienia całego bezpieczeństwa transatlantyckiego. Liczymy na konstruktywną interakcję w przygotowaniu rocznicowego szczytu NATO w Waszyngtonie w lipcu br.” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Kongres przyjął w kwietniu pakiet pomocy wojskowej o wartości 61 miliardów dolarów.


„Stany Zjednoczone i szereg innych krajów dostarczy Ukrainie niezbędną pomoc jak najszybciej. Pomożemy wam odeprzeć rosyjskie ataki.
USA, podobnie jak inni partnerzy Ukrainy, są przekonane, że Ukraina osiągnie zwycięstwo właśnie na polu bitwy.

Współpracujemy z naszymi partnerami z G7 nad tym, aby zamrożone aktywa Rosji zostały wykorzystane do naprawienia szkód, jakie Putin nadal powoduje.

Polska nieustannie wspiera transfer niemalże całej pomocy, która spływa do Ukrainy i daje duże wsparcie od siebie. Także to zasługa Czech, Wielkiej Brytanii i Australii. To prawdziwie globalna koalicja, która was wspiera” – stwierdził Blinken w Kijowie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button