TRÓJMIASTO

Kąpieliska w Gdyni. Dostępne plaże i pomocni ratownicy

Trójmiasto

Punktualnie o godz. 9.30 25 czerwca na czterech gdyńskich kąpieliskach zatrzepotały flagi.

Codziennie bezpieczeństwa osób kąpiących się strzeże 35 ratowników Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażonych w nowoczesny i profesjonalny sprzęt ratownicy.

Babie Doły, Śródmieście, Redłowo oraz Orłowo – w tych czterech tradycyjnych już lokalizacjach otwarte zostaną strzeżone kąpieliska w Gdyni. 24 ratowników wodnych, 4 starszych ratowników wspomaganych przez 4 ratowników medycznych codziennie w godzinach 9:30–17:30 będzie czuwało nad bezpieczeństwem plażowiczów.

Długości oraz lokalizacje gdyńskich kąpielisk:

  • GDYNIA BABIE DOŁY – 100 M – wejście na plażę nr 1
  • GDYNIA ŚRÓDMIEŚCIE – 200 M – wejście na plażę nr 6
  • GDYNIA REDŁOWO – 200 M – wejście na plażę nr 11
  • GDYNIA ORŁOWO – 100 M – wejście na plażę nr 17

Kolejny rok z rzędu pracę kąpielisk dodatkowo wspomagać będzie specjalnie powołana do tego Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu. To trzyosobowy zespół składający się z najbardziej doświadczonych ratowników, który w momencie wystąpienia zdarzenia w ciągu kilkunastu minut dotrze do poszkodowanego i udzieli mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zastęp GIRW dysponować będzie szybką łodzią motorową, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdem ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudnodostępnych miejsc.

Na skrajnych kąpieliskach – w Orłowie i na Babich Dołach staną małe, szybkie łodzie motorowe, a w tej pierwszej lokalizacji dodatkowo pojazd ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z miejsc, do których dotarcie nie jest łatwe. Kąpielisko Gdynia Śródmieście od tego sezonu będzie wyposażone także w nowoczesny skuter ratowniczy z platformą do podejmowania osób poszkodowanych.

Pamiętajmy, aby kąpać się wyłącznie tam, gdzie jest bezpiecznie – nieopodal wież ratowniczych na terenie strzeżonych kąpielisk. Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji „Ratunek” oraz wpisaniu numeru ratunkowego nad wodą : 601-100-100. Gdyńskie Kąpieliska Morskie zostały zgłoszone do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie które koordynuje działaniami ratowniczymi na terenie województwa pomorskiego. Polecamy też codziennie sprawdzać warunki atmosferyczne na gdyńskich kąpieliskach morskich. Aktualizowane codziennie szczegółowe informacje dotyczące stanu kąpieliska oraz warunków na nim panującym można sprawdzić na stronie www.plaze.gdyniasport.pl.

Przypomnijmy, że przed otwarciem kąpielisk miał miejsce przegląd dróg ewakuacyjnych, czyli miejsc, z których, w razie wypadku można przetransportować osobę poszkodowaną do miejsca przyjazdu karetki. Przegląd taki jest wykonywany każdorazowo przed sezonem letnim oraz w przypadku wystąpienia sytuacji szczególnych takich jak sztorm lub porywiste wiatry, aby wykluczyć lub potwierdzić czy droga nie została podmyta przez fale lub nie zostało powalone na nią drzewo.

Niepełnosprawni mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia dostępna jest na plaży Gdynia Śródmieście, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić starszemu ratownikowi w godzinach 9:30-10:30 (nr telefonu: 785 174 737). Dodatkowo specjalne kładki, dzięki którym osoby poruszają się na wózkach inwalidzkim mogą dotrzeć niemal bezpośrednio nad wodę, znajdują się na plażach Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Orłowo.

Na plaży Gdynia Śródmieście dodatkowo w tym roku pojawiły ogólnodostępne „Pamelki”, czyli boje ratownicze, które w razie niebezpieczeństwa będą mogły pomóc potrzebującym. Nie służą one jednak temu, by wyręczyć ratowników. Gdy tylko są oni na swoim stanowiskach z każdą niebezpieczną sytuacją należy kierować się bezpośrednio do nich. Bojki są zabezpieczeniem na wypadek wystąpienia takiej sytuacji poza godzinami otwarcia kąpieliska.

– Jest to nowatorskie rozwiązanie na obszarze naszego kraju, ale znane na plażach w innych krajach, skąd też został zapożyczony ten pomysł. Sprzęt ten będzie służyć osobom, które w przypadku zaistnienia tonięcia poza godzinami pracy ratowników zdecydowałyby się udzielić pomocy poszkodowanemu – podsumowuje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

W czasie prowadzenia kąpielisk morskich w Gdyni, od 1998 kiedy za ich organizację odpowiedzialne jest Gdyńskie Centrum Sportu, nie zanotowano żadnych wypadków śmiertelnych na akwenach kąpielisk.

Gdyńscy ratownicy w czasie szkolenia na plaży Śródmieście (fot. Przemysław Kozłowski/UMG)

Dostępne plaże i pomocni ratownicy

Gdyńskie plaże mają służyć każdemu. W tym celu przygotowano między innymi odpowiednią infrastrukturę i szkoli się ratowników. A jak na kąpieliskach wspierać i komunikować się z osobami z niepełnosprawnością? Tego podczas drugiego już szkolenia dowiedzieli się gdyńscy ratownicy.

Spośród gdyńskich plaż dla osób z niepełnosprawnością najlepiej przystosowane są dwie: ta w Śródmieściu oraz Orłowie.

Gdynia Śródmieście (GDY 6, GDY 7) to plaża oraz kąpielisko strzeżone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Znajdują się tu dwie drewnie kładki oraz wózek kąpielowy, czyli amfibia.

Pierwsza kładka umożliwia swobodne dotarcie do placu zabaw oraz mariny. Druga – zlokalizowana przy pomniku gdyńskich rybek – dotrzeć bliżej linii brzegowej. Na kąpielisku w Śródmieściu można skorzystać także z wózka kąpielowego. Amfibia umożliwia plażowiczom z niepełnosprawnością ruchową dotarcie do morza oraz bezpieczną kąpiel.

Drugą dostosowaną plażą jest ta w Orłowie. W pobliżu wejścia numer 15 znajduje się 33-metrowa kładka z poszerzeniem po obu stronach. A dzięki zadaszeniu przypominającego żagle, plażowicze mogą odpocząć w cieniu.

W Gdyni odbyło się szkolenie ratowników, którzy już za moment rozpoczną pracę na kąpieliskach.

W czasie szkolenia zapoznano gdyńskich ratowników także z „Kartą komunikacji z osobą głuchą”. To pionierski projekt zmierzający do uzupełnienia luki w komunikacji między środowiskiem osób głuchych a środowiskiem medycznym. Wiedza ta jest niezwykle przydatna w przypadku braku tłumacza języka migowego, podczas udzielania pomocy przez ratownika nieposługującego się takim językiem.
– Dzisiaj mieliśmy drugą edycję szkolenia z gdyńskimi ratownikami. Organizujemy je po to, żeby wiedzieli, jak na plaży pomagać osobom z niepełnosprawnością i nie bali się ich zapytać, czy na przykład nie potrzebują takiej pomocy – wyjaśnia Marta Czachor z Wydziału Dostępności w Gdyni.

Co na temat szkolenia mówią ratownicy? Czy zdobyta wiedza przydaje im się w codziennej pracy?

– Muszę powiedzieć, że szkolenie bardzo mi pomogło. Na szkoleniu zdobyliśmy zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Na przykład jak rozmawiać z taką osobą, jak do niej podejść, pomóc itp. Każdy jest inny, ale już rok temu byliśmy odpowiednio przygotowani, więc nie było z tym żadnego problemu – opowiada Grzegorz Guliński, ratownik wodny z Gdyni.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button