POLSKAŚWIAT

Kanada. Przemysław Czarnek żąda ekstradycji ukraińskiego nazisty Hunki do Polski

Skandal

Przemysław Czarnek podjął kroki w sprawie ekstradycji do Polski Jarosława Hunki.

„Wobec skandalicznych wydarzeń w kanadyjskim parlamencie polegających na uhonorowaniu w obecności także prezydenta Zełenskiego członka zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS Galizien, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski” – napisał minister nauki.

Prezydent Ukrainy Zełenski przebywał w Kanadzie. On i premier Kanady Justin Trudeau uhonorowali członka ukraińskiego oddziału SS-Galizien, działającego na zlecenie III Rzeszy.

Czarnek napisał również list do szefa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego.


„22 września kanadyjscy i ukraińscy liderzy uhonorowali członka Waffen SS Galizien, osławionej ukraińskiej formacji z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów. Polska jest najlepszym sojusznikiem jakiego ma Ukraina, nigdy nie zgodzimy się na wybielanie takich złoczyńców! Jako ambasador RP w Kanadzie oczekuję przeprosin” – napisał ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski na platformie X.

W kanadyjskim parlamencie wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Potem spiker Izby Gmin Anthony Rota przedstawił 98-letniego Jarosława Hunki. To on służył w hitlerowskiej 14. Dywizji Grenadierów SS (SS Galizien), w której byli ochotnicy ukraińscy.

Rota stwierdził, że Hunka to ukraińsko–kanadyjski weteran II wojny światowej oraz ukraiński i kanadyjski bohater. Miał „walczyć o ukraińską niepodległość z Rosjanami”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button